Vitiligo hastalığının etyopatogenezinde mikrokimerizmin rolü
The role of microchimerism in etiopathogenesis of vitiligo
- Tez No: 281574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT TÜRSEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Vitiligo melanosit yıkımı ile seyreden, deri ve mukozalarda renk kaybı ile giden bir hastalıktır. Etyolojisinde otoimmün hipotezler üzerinde durulmaktadır. Bazı literatür bulgularına göre kadınlarda ve genç erişkinlerde daha sık görülmektedirMikrokimerizm bir bireyde başka bir bireye ait DNA'nın varlığıdır. Bunun en sık örneği gebelik sırasında fetomaternal hücre geçişidir. Bunun dışında hematopoietik hücre ve solid organ nakli ve kan transfüzyonu gibi iyatrojenik nedenler de bulunmaktadr. Literatürde çeşitli otoimmün hastalıkların etyopatogenezinde mikrokimerizmin rolünü araştıran çeşitli çalışmalar vardır. Bildiğimiz kadarıyla vitiligo hastalığı ile mikrokimerizm ilişkisine dair herhangi bir araştırma bulunmamaktadır.Çalışmamızdaki amacımız otoimmün bir hastalık olan vitiligonun etyopatogenezinde mikrokimerizmin rolünün olup olmadığını araştırmak ve bulguları literatür bilgileri eşliğinde değerlendirmektir.Yaptığımız çalışmada fetal mikrokimerizmin göstergesi olarak hastalarımız ve kontrol grubumuzda SRY gen varlığını araştırıldı. Hasta grubu 2005-2010 yılları arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji polikliniğine başvuran 18 yaş üzeri 105 vitiligolu bayandan oluşturuldu. Hasta grubu kendi arasında erkek çocuk sahibi olan (Grup 1) ve olmayanlar (Grup 2) şeklinde ikiye ayrıldı. Grup 1'de 54 hasta, Grup 2'de ise 51 hasta vardı. Kontrol grubu ise 103 sağlıklı bayandan oluşturuldu. Bunlar Grup 3 ve Grup 4 olarak ayrılıp sırasıyla 51'i erkek, 52'si ise kız çocuğu olan ya da nullipar bayandan oluşturuldu.Hasta grubu vitiligo klinik tipine göre sınıflandırıldı. Segmental vitiligonun etyolojisinden nöral hipotez sorumlu tutulduğu için segmental vitiligo hastaları çalışmamıza alınmadı. Toplam 105 hastanın 89'u (%84.5) vulgar, 6'sı (%5.7) üniversal ve 10'u (%9.5) akrofasiyal tipteydi.Toplam 105 hastanın 37'sinde (%36,2) ve 103 kişilik sağlıklı kontrol grubunun 4'ünde (%3,9) SRY varlığı gösterilmiştir. Hasta grubu ve kontrol grubu arasında SRY varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edildi (p: < 0.0001).Çalışmamızın sonucunda vitiligonun etyopatogenezinde mikrokimerizmin rolü olabileceği düşünülmekle birlikte daha geniş hasta sayıları içeren çalışmalarla bu bulgunun desteklenmesi gerektiği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Vitiligo is a disease that is progressing by melanocyte destruction and pigment loss on skin and mucosal surfaces. Autoimmunity is the most emphasized etiopathogenetic factor. Vitiligo is seen more in young adults and women according to some literature knowledge.Microchimerism is existence of an allogeneic DNA in a living creature. The most frequent sample is fetomaternal cell trafficking during pregnancy. Hematopoietic cell, solid organ transplantation and blood transfusion are iatrogenic causes. There are variable studies investigating the role of microchimerism on etiopathogenesis of autoimmune diseases. To our knowledge, no report has investigated the relationship between the microchimersim and vitiligo.We aimed to investigate the possible role of microchimerism on the vitiligo as autoimmune skin disease.We analysed SRY gene as indicator of fetal microchimerism in our patient and healthy control grups. Patients were 105 women with vitiligo over 18 years old who had applied to our clinic between 2005?2010. Patients divided into two groups as group 1 with 54 patients having son and group 2 with 51 patients being nullipar or having daughter. Control women are also divided into two groups according to having or not having son as Group 3 (n=51) and Group 4 (n=52) respectively.Patients are classified according to the clinical type. A total of 105 patients, 89 were vulgaris type, 6 were universal type, and 10 were acrofacial type vitiligo. Segmental vitiligo was not included to the study because being of neural origin.A total of 105 patients, 37 of them (%36,2) and 4 of 103 control women (%3,9) showed SRY gene presence. The difference between patient and control group was statistically significant (p: < 0.0001).As result of our study microchimerism may be associated with the etiopathogenesis of vitiligo. But we think there is a need for larger series of studies to support this hypothesis.