Eksternal dakriyosistorinostominin uzun dönemde mukosiliyer klirense etkisi
The effect of external dacryocystorhinostomy on mucociliary clearance in long time period
- Tez No: 281575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATİLA ARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Kulak Burun ve Boğaz, Eye Diseases, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nazal kavitenin mukosiliyer fonksiyonu, solunum sisteminin korunmasında önemli rol oynamaktadır. Dakriyosistorinostomi operasyonu geçirmiş olan hastalarda erken dönemde mukosiliyer klirensin bozulmuş olduğu gösterilmiştir.Çalışmamızda, Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Göz Hastalıkları Polikliniği'ne 2000 ve 2005 yılları arasında başvurarak tek taraflı nazolakrimal kanal tıkanıklığı tanısı konmuş ve eksternal dakriyosistorinostomi operasyonu yapılmış 38 hastada sakkarin testi ile operasyonun uzun dönemde (ortalama takip süresi 82.95±13.96 ay) mukosiliyer klirens üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Hastalarımızın opere olan taraflarının sakkarin taşınma zamanı (ortalama 16.16±9.03 dk) ile sağlıklı taraflarının sakkarin taşınma zamanı (ortalama 17.8±10.48 dk) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamakla beraber (p=0.451) elde edilen ortalama süreler, normal sınırlar içerisindedir.Çalışmamızın sonucu olarak eksternal dakriyosistorinostominin, uzun dönemde mukosiliyer fonksiyonu bozmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mucociliary function has a very important role to defence the respiratory system. It had been shown that dacryocystorhinostomy operation negatively affects the mucociliary clearance.In our study, we investigated 38 patients, who had been undergone a primary unilateral external dacryocystorhinostomy operation in Eye Clinic of Mersin University Health Investigation and Practice Hospital between 2000 and 2005 because of nasolacrimal duct obstruction. The mean following period was 82.95±13.96 months. By using saccharine test, we aimed to investigate the long time effect of the operation on the mucociliary clearance.We found that, the saccharine transport time difference between the operated side (mean 16.16±9.03 minutes) and the non-operated side (17.8±10.48 minutes) is statistically not significant (p=0.451) and the mean saccharine transport times are in the normal borders.We concluded that external dacryocystorhinostomy does not impair the mucociliary function in long time period.