Hastane enfeksiyonu etkeni olan pseudomonas aeruginosa suşlarında karbapenem direnci ve direncin moleküler olarak saptanması
- Tez No: 281573
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Pseudomonas aeruginosa, yüksek mortalite ve morbidite ile seyredenHastane Enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Pseudomonaslarda betalaktamantibiyotiklere direnç gelişmesinden sorumlu mekanizmalar içinde en önemlisi,bakterilerin ürettiği beta-laktamaz enzimleridir. Metallo-beta-laktamaz (MBL)enzim aktivitesi çinkoya bağımlıdır ve EDTA veya merkaptopropionik asit ileinhibe olabilmektedir. MBL tanımlama testlerinde bu enzimlerin EDTA ile inhibeolma özelliğinden yararlanılır. Günümüze kadar bildirilmiş olan beş ayrı MBLtürü bulunmaktadır. Bunlar IMP (Imipenemase), VIM (Verona Imipenemase),SPM-1 (Sau Paulo Imipenemase), GIM-1 (German Imipenemase) ve SIM-1(Seul Imipenemase) olarak tanımlanmıştır. Bunlardan IMP ve VIM tipleri en sıkrastlananlardır ve dünya çapında yaygındırlar. En çok bilinen ve en çokaraştırılan metallo betalaktamazlar VIM 1 gen ailesidir. Yirmiyedi çeşidi ile 23ayrı gram negatif basilden, 40'dan fazla ülkede izole edilmiştir. VIM-2, VIMailesinin dominant tipidir ve Avrupa'nın birçok ülkesinde izole edilmektedir.Bu çalışmada, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve UygulamaHastanesi'nin çeşitli servislerinde yatan ve HE tanısı alan hastalardan alınanörneklerden izole edilen 29 P. aeruginosa izolatlarında MBL enzimini, fenotipikve genotipik yöntemlerle araştırması amaçlanmıştır. Metallo-beta-laktamazınfenotipik tayininde iki test uygulanmıştır. E-Test MBL stripleri ve modifiye hodgetesti (MHT) ile değerlendirilmiş ve 29 suşun altısı (20,7%) MBL pozitif olaraksaptanmıştır. MBL E-Test (IMP-EDTA) ve MHT ile duyarlılık %54, özgüllük%100, Pozitif Prediktif Değer (PPD) %100, ve Negatif Prediktif Değer (NPD)%78 olarak hesaplanmıştır.Fenotipik test sonuçlarını doğrulamak amacıyla PZR analizi yapılmıştır.PZR ile çalışmaya alınan 29 izolatın 11'inde metallo-beta-laktamaz genisaptanmış, metallo-beta-laktamaz sıklığı %37.9 olarak belirlenmiştir.Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar Dünya'daki ve Türkiye'deki diğerçalışmalarla uyum göstermektedir. İyi standardize edilmiş, değerlendirmekriterleri belirlenmiş fenotipik testlere ve bu testlerin genotipik olarakdoğrulanmasına yönelik çalışmalara gereksinim olduğu görüşüne varılmıştır
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa leads hospital infections that have highmortality and morbidity rates. Pseudomonas areuginosa is resistant againstbeta-lactam antibiotics and one of the most important mechanisms in beingresistant to such antibiotics is producing beta -lactamase enzyme. Metallo-beta-lactamase enzyme activity is zinc dependent and is inhibited by EDTA andMercaptopropionic asid. MBL identification tests are used to its position as theenzymes inhibited by EDTA. Of acquired MBLs, there are five different typeshave been reported These are the IMP (Imipenemase), VIM (VeronaImipenemase), SPM-(Sau Paulo Imipenemase), GIM-1 (German Imipenemase)type enzymes.. The IMP- and VIM-type enzymes are the most common andexhibit a worldwide distribution.Of the known MBLs, VIMs are one of the mostcommon families, with 27 variants detected in at least 23 species of Gram-negative bacilli from more than 40 countries/regions. The dominant type of VIMis VIM-2 which has been isolated from strains in most countries within Europe.In this study, Mersin University school of Medicine Research andApplication Hospital inpatient services and a variety of samples isolated frompatients with the diagnosis of nosocomial infection were investigated . The aimof this study is to identify metallo-beta-lactamase enzyme in clinicalP.aeruginosa isolates by phenotypic and genotypic methods. MBL productionwas found as positive in 6 (20,7%)P. aeruginosa strains. In our study, theoverall performance of the MBL E test (IPM-EDTA) and MHT revealedSensitivity, Specificity, Positive ve Negative Predictive Values results of 54%,100%, 100%, and 78%, respectively.In order to confirm the results of phenotypic tests, PCR analysis wereperformed. According to the PCR analysis 11 isolates were found metallo-beta-lactamase positive, and the prevelence of metallo-betalactamase wasdetermined as 37.9%.The results of our study are consistent with other studies in the world andin Turkey. Good standardized phenotypic testing and genotypic testing in thisclinical study is needed to confirm the opinion concluded.