6-merkaptopürin ile oluşturulan deneysel hepatotoksisite ve oksidatif stres üzerine Capparis Ovata'nın koruyucu etkilerinin araştırılması
Protective effects of Capparis Ovata on experimental 6-mercaptopurine hepatotoxicity and oxidative stress in rats
- Tez No: 281608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN ÖZEN, PROF. DR. ALİ AYATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
6-merkaptopürin, ribonükleotide dönüştürülerek pürin sentezini inhibe eden oral pürin analoğudur. Çocukluk çağında kanser kemoterapisi ve immünsüpresif tedavi amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Klinik kullanımını kısıtlayan en önemli yan etkisi hepatotoksisite ve kemik iliği depresyonudur. Bu çalışmada 6-MP'nin karaciğer dokusunda oluşturduğu toksisiteye karşı antioksidan bir bitki olan Capparis ovata'nın koruyucu etkileri araştırıldı. Ratlar ?kontrol? (n:8), ?6-MP? (n:10), ?CAP? (n:10) ve ?6-MP/CAP? (n:10) grupları olmak üzere dört gruba ayrıldı. Ondört gün boyunca kontrol grubuna serum fizyolojik, 6-MP grubuna sadece 6-MP, CAP grubuna sadece C. ovata, 6-MP/CAP grubuna ise 6-MP ve C. ovata birlikte uygulandı. Deney 15.
Özet (Çeviri)
6-Mercaptopurine (6-MP) is an oral purin analogue which inhibits the purine synthesis via being converted to ribonucleotide. 6-MP is being widely used in cancer chemotherapy and immunosuppressive therapy. The major side effects which limit the clinical practice of 6-MP are hepatotoxicity and bone marrow suppression. In this study, the protective effect of Capparis ovata (CAP) which is an antioxidant plant, against to the hepatotoxicity of 6-MP is investigated. The experiment animals (rats) were divided to 4 groups as ?control? (n=8), 6-MP (n=10), C. ovata (n=10) and 6-MP/CAP respectively. Serum physiologic was given to the control group, while 6-MP group received only 6-MP; C. ovata group received only C. ovata and the 6-MP- C. ovata group received both C. ovata and 6-MP during the study period of 14 days.