Obez hastalarda laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında postoperatif CPAP ve nazal oksijen uygulamasının arteriyel kan gazı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
At laparoscopic cholecystecthomy operations,comparing and contrasting the effects of appliance of postoperative CPAP and nasal oxygen on arterial blod gases for obese patients.
- Tez No: 281626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBARS TAVLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmamızda laposkopik kolesistektomi operasyonu uygulanan obez hastaların; postopratif kan gazı örnekleri üzerine, CPAP ile nazal oksijen uygulamalarının etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Etik Kurul izni alındıktan sonra, çalışmaya 18-65 yaş arası, ASA I-II sınıfı, VKİ 30-40 arası olan 40 hasta alındı.Hastalar kapalı zarf yöntemi ile rastgele iki gruba ayrıldı (Grup C, Grup N). Hastalar spontan solunumda iken giriş kan gazı analizi (T0) için kan örneği alındı. KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2, EtCO2 (Drager Cappa ? Almanya ) monitörize edildi. Her iki grupta da anestezi indüksiyonu remifentanil, propofol ve atrakuryumla yapıldı. Anestezinin idamesi için her iki grupta % 50-50 oksijen - hava ve end-tidal konsantrasyon 0,5 minimum alveolar konsantrasyon olacak şekilde sevofluran kullanıldı. Pnömoperitonyum tüm hastalarda 12 cm H2O basınçta sabit tutuldu.PACU'ya alınmadan önce, hastalardan kan gazı örneği alındı (T1). PACU' ya alınan hastaların yataklarının başı aspirasyon riskini azaltmak amacıyla 45° yukarı kaldırıldı PACU' da tüm olguların KAH, SAB, OAB, DAB, SpO2 değerleri kaydedildi. Postoperatif 60 dakika süresince grup C'ye CPAP 5 cmH2O, FiO2 0.4 olacak şekilde (Drager Evita XL - Almanya) uygulandı. Grup N' de ise nazal kanül aracılıyla 4 lt/dk O2 uygulandı. Her iki grupta da 60 dakika sonunda kan gazı örneği alındı (T2).Gruplar arasında demografik özellikler cerrahi ve anestezi süreleri, SAB, DAB, OAB, KAH, EtCO2,SpO2 değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). PACU 30.dk' daki SpO2 değerinde Grup C' de istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu ve Grup N' den yüksek gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is,comparing and contrasting the effects of appliance of postoperative CPAP and nasal oxygen on arterial blod gases for obese patients, at laparoscopic cholecystecthomy operations.After obtaining relevant approvels from Selçuk University Meram Medical Faculty Ethic Committee, fourty obese patients whit a body mass index between 30-40, ASAI-II, aged between 18-65 were included the study. Patients were divided in to two groups, randomly (Group C and Group N). In both groups, anaesthesia induction were provided with remifentanil, propofol, atracurium. Patients were received % 50-50 oxigen ? air, 0,5 MAC end-tidal sevoflurane, for anaesthesia maintanence. Pneumoperitoneum presaures were kept at 12cmH2O in all patients.The blood samples for entring blood gases (T0 ) were collected when patients were on spontane breathing. Heart rate, cystolic arterial pressure, meain arterial pressure, dyastolic arterial pressure peripherial arterial saturation, EtCO2 (Drager Cappa-Germany) are monitorized. In both groups the induction were done with remifentanil, propofol ve atrakuryum. For maintenance anesthesia, in order to have 50- 50 % oxygen- air and end-tidal consantration 0,5 minimal alveolar consantration in both groups sevofluran is used. Pneumoperitonium was stabilized to 12 cm H2O. Before taken to PACU, blood gases sample is taken(T1). The head of patients taken to PACU were elevated 45 degree. In all patients taken to PACU heart rate, cystolic arterial pressure, meain arterial pressure, peripherial arterial saturation values were recorded. In group C, postoperatively during 60 minutes CPAP 5 cmH2O, FiO2 0.4 were maintained with (Drager Evita XL - Germany) equipment. At the end of 60 minutes blood gases samples were taken (T2).There were no statistical differences between demographic properties, surgery and anesthesia time, Heart rate, cystolic arterial pressure, meain arterial pressure, dyastolic arterial pressure, EtCO2 values between groups (p>0.05). Also there was no statistical difference in intraoperative peripherial arterial saturation values between groups (P>0,05). Peripherial arterial saturation values at 30. minutes PACU in group C was statistically significant difference and was highter than group N (p0.05). When the pH values in measuring time T0 and T1 in groups were compared, we found statistical meaningfull results (p0,05).