Uygun girişimsel radyoloji uygulamalarında uyanık sedasyon için farklı ilaçların karşılaştırılması
Comparison of the different medications for awake sedation in app appropriiate radiological interventions
  1. Tez No: 281653
  2. Yazar: ŞULE ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF OTELCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, uygun girişimsel radyolojik uygulamalarda bilinçli sedasyon amacıyla farklı ilaçların karşılaştırılması amaçlandı.Bu çalışma, ASA I ve II grubuna giren 20-65 yaşları arasında degişen 60 hastada gerçekleştirildi. Grup R'ye (n:30) 0.2 µg/kg remifentanil puşe 0.05 µg/kg/dk infüzyonu yapıldı. Grup P'ye (n:30) remifentanil 10 µg/ml-propofol 10 mg/ml olacak şekilde karışım hazırlanarak HKS cihazı ile yükleme dozu 2.5 ml (25 mg propofol-25 µg remifentanil) ve bolus dozu 1 ml (10 mg propofol-10 µg remifentanil) olarak uygulandı. Kilitli kalma süresi ayarlanmadı. Grup P'de ek analjezi ihtiyacı olan hastaya 10 µg/ml remifentanil puşe yapıldı. Her iki grupta ek sedasyon ihtiyacı olan hastaya 1 mg/ml dozunda ilave midazolam yapıldı. Radyolog tarafından lokal anestezi yapılması ile eş zamanlı olarak her iki grubda da ilaç uygulanmasına başlandı. Lokal anestezik olarak kullanılan % 2'lik prilokain 3mg/kg dozunda uygulandı. Hastalara nazal 2 L/dk oksijen verildi. Girişim öncesi ve sonrası 5 dakika ara ile kalp atım hızı, sistolik, diastolik ve ortalama arter basınçları, SpO2, solunum sayısı, anksiyete değerleri ve sedasyon değerleri kaydedildi. Derlenme odasında da 5 dakika ara ile bu değerler ve modifiye aldrete skorlaması kaydedildi. Girişim sonrası hasta ve radyolog memnuniyetleri değerlendirildi.Bu çalışmada elde ettigimiz bulgulara göre hem grup R hemde grup P de kalp atım hızlarında düşme görüldü, en fazla bazal değere göre düşme grup R'de gözlendi fakat her iki grupta da bradikardi ve hıpotansiyon gözlenmedi. Her iki gruba 2 L/dk nazal oksijen verildi. Hiçbir hastada desatürasyon gözlenmedi. Remifentanil grubunda hastaların % 56,6'sında Ramsay Sedasyon Skoru 3 düzeyinde Propofol-remifentanil grubunda hastaların % 53,4'ünde Ramsay Sedasyon Skalası 3 düzeyinde seyretti. Remifentanil grubunda hastaların % 16,6'sına ek sedasyon için 10 µg remifentanil eklendi. Remifentanil grubunda anksiyetesi olan (% 23,3) hastalara ek olarak 1 mg midazolam uygulaması yapıldı. Propofol-remifentanil grubunda ise (% 3,3) hastaya 1 mg midazolam uygulandı. Hastaların preoperatif anksiyete skorları yüksek bulundu. Her iki grubda da girişim süresince ve sonrasında anksiyete değerleri düşük olarak gözlendi.Derlenme odasındaki süreçte modifiye aldrete skorları arasında her iki grup arasında istatistiksel olarak fark yoktu. Hasta ve radyolog memnuniyet değerlendirmesinde, her iki gruptada memnuniyet oranı yüksekti. Yan etkiler yönünden karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark yoktu.Sonuç olarak; uygun girişimsel radyolojik uygulamalarda bilinçli sedasyon amacıyla remifentanil ve propofol-remifentanil güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was comparison different drugs for awake sedation of available interventional radiological procederus.60 patients with ASAI or II and ages between 20-65 years included in this trial. Remifentanil in group R (n=30) was administered ıv with infusion pump at 0.2 µg/kg initial bolus and 0.05 µg/kg/min infusion. Remifentanil-Propofol in group P the solution contained 10 µg of remifentanil and 10 mg of propofol per milliliter. An initial bolus of 2.5 ml and demand dose of 1 ml without a zero lockout were programmed. Group R of was administered ın addition ıv sedation with 10 µg remifentanil bolus. Patients with severe anxiety a bolus of 1 mg midazolam was injected. All patient received oxygen 2 L/min throught a nasal cannule.In addition to ıv sedation, the patient received local anesthesia with 2 % prilokain 3 mg/kg at the site of puncture. Premedication was not performed in any patient. Heart rate, systolic and diastolic and mean arterial pressures, SpO2, breath rate, anxiety score and sedation score were recorded at before and after sedation at 5 minute interval. After the procedure, the patient were transferred to the recovery room and evaluated at 5-minute intervals for at least 30 minute until fully awake. Side effects were checked both during and after the procedures. Aldrete score was recorded in recovery room. The satifaction of the patient and radiologist was recorded.The prevalance of patients with decreased heart rate was higher in the group R than group P. Bradicardia and hypotension was noted in group R and group P. There was no episode of desaturation wiht both groups. Sedation scores were satisfied in both groups, 56.6 % of group R and 53.4 % of group P showed ramsay 3 score . Although before ınvestigetion anxiety scores were higt, after investigetion anxiety scores were satisfied in both groups. The satisfaction of the patient and radiologist was exellent in both groups. The time intervals to achieve aldrete score were not statistically different between the groups. Side effects was no statistically significant difference in both groups.In conclusion, the propofol and remifentanil for awake sedation appears to be a safe and useful drugs for interventional radiological procedures.