Kan basıncı ölçümünde kol çevresi ile manşet ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship with arm circumference measurement of blood pressure cuff
  1. Tez No: 281681
  2. Yazar: FİLİZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ VE AMAÇKan basıncı ölçümü; sağlık ile ilişkili olan ve olmayan kişilerce yaygın olarak yapılır ve hipertansif hastalarda tedaviye uyumun artırılması ve hedef kan basıncına erişilmesinde önemlidir. Gerçek kan basıncının saptanmasında klinik pratikte kullanılan sfigmomanometrelerin büyük değeri vardır. Piyasada bulunan manşetlerin çoğu standarttır. Bu çalışmanın amacı; hastanede yatan ve nefroloji polikliniğinde takip edilen hastalarda kol çevresi ölçmek ve değişik parametrelerle ilişkisini inceleyerek standart manşet kullanımının hipertansiyonun teşhis ve takibinde yanlış değerlendirmelere neden olabileceğine dikkat çekmektir.YÖNTEMÇalışma Eylül 2009-Eylül 2010 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya alınan hastalar 3 farklı grupta incelendi. Birinci grupta nefroloji servisinde yatan hastalar, ikinci grupta nefroloji polikliniğinde takip edilen hastalar ve üçüncü grupta nefroloji dışı servislerde yatan hastalar çalışmaya alındı. Bilgiler hastalarla yapılan yüzyüze görüşmelerde uygulanan anketle elde edildi.SONUÇLARNefroloji servisinde yatan hastaların % 7-17'sinde, nefroloji polikliniğinde izlenen hastaların % 3-11'inde ve nefroloji dışı servislerde yatan hastaların % 18-30'unda standart dışı manşetlere gerek duyulmaktadır.YORUMKan basıncı ölçümünde manşet boyutlarının önemi büyüktür. Hastaların kol çevresine uygun değişik boyutlarda manşetler üretilmiştir. Ancak hekimlerin ve hastaların bilgisinin sınırlı olması nedeni ile hastaların çoğuna standart manşet kullanılmak zorunda kalınmaktadır. Hastanede yatan veya hastaneye gelen hastalar için standart dışı boyutlarda manşetlere gerek duyulduğu için hastaların kan basıncı ölçülmeden önce kol çevresi ölçülmeli ve uygun manşet seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSEBlood pressure is widely measured by medical and non-medical people and it is important for hypertensive patients to improve adherence to therapy and achieve the target blood pressure. Sphyngomanometers used in clinical practise has great importance for accurate blood pressure reading . Cuffs on the market are usually of standard size. The aim of this study was measuring arm circumference in inpatient and outpatient settings of nefrology and examining the relationship of various parameters to draw attention to the fact that using standard cuffs may cause incorrect diagnosis and follow-up assessments of hypertension.METHODThis study was performed between September 2009 and September 2010 at Ondokuz Mayis University Faculty of Medicine. Patients included were divided into three groups. The first group included inpatients of nefrology department, the second group included outpatients of nefrology department and the third group included inpatients of other departments. Data were collected from face to face interview questions.RESULTS7-17% of inpatients of nefrology department, 3-11% of outpatients of nefrology department and 18-30% of other inpatients required other than standard cuffs.CONCLUSIONCuff size is extremely important in measuring blood pressure. Different sizes of cuffs has been manufactured. However, standard cuffs are widely being used resulting from the limited knowledge of the physicians and patients. Because other than standard cuffs may be requried for some patients arm circumference should be meaured and apropiate cuff size should be chosen before the measurement of blood pressure.