Marmaris (Muğla) ilçesinde etnobotanik bir araştırma
Ethnobotanical study in Marmaris District (Muğla).
- Tez No: 281705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN KÜLTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu araştırma, Marmaris (Muğla) ilçesindeki bitkilerin halk arasında çeşitli kullanılışlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Aralık 2008 - Ağustos 2010 tarihleri arasındaki dönemde yapılan arazi çalışmalarında 6 belediye ve 13 köy ziyaret edilerek 205 adet bitki örneği toplanmıştır. Bu bitkilerin yöresel adları, kullanılan kısımları, kullanılışları, hazırlanışları, uygulanış şekilleri ve uygulama süreleri hakkında bilgiler derlenmiştir. Toplanan örnekler, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu'nda (ISTE) saklanmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda kullanılışı olan 95 takson saptanmıştır. Bunlardan 65'i halk ilacı, 41'i gıda, 12'si baharat veya çay, 8'i yakacak veya süpürge, 7'si hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. 21 bitki örneğinin ise bunların dışında çeşitli farklı kullanılışları olduğu saptanmıştır. Kullanımı olan bitkilerden 4 takson endemiktir. Literatürde etnobotanik kullanımına rastlanmayan 25 takson ilk defa çalışmamızda saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This survey has an aim to identify the various folk usage of the plants in Marmaris (Muğla) district. The field works have been done from December 2008 to August 2010. During this research 6 municipalities and 13 villages have been visited and 205 plant specimens were collected. The information for these plants, such as local names, used parts, their usages, methods of preparation, administration dosage and duration of treatments have been recorded. The collected specimens are kept in the Herbarium of the Faculty of Pharmacy, Istanbul University (ISTE). As a result of this identification, 95 taxa have been determined for several usages. Among them 65 taxa are used as medical purposes, 41 taxa as food, 12 taxa as spice or tea, 8 taxa as fuel and sweeper, 7 taxa as fodder. Additionally 21 plants specimens have been established for different usages. And also 4 taxa are endemic. The ethnobotanical uses of 25 taxa are recorded for the first time.