İç kontrol sisteminin turizm işletmeleri üzerindeki etkisi ve Muğla ili Marmaris bölgesindeki turizm işletmeleri üzerine bir araştırma
Investigation of internal control system in tourism organizations and a study on tourism establishments in the Marmari̇s region
  1. Tez No: 589479
  2. Yazar: ERDAL DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İşletmelerin faaliyetlerini ve organizasyon yapılarını sağlam temellere dayandırması, hata düzeyini minimuma indirip, karlılık düzeyini maksimuma çıkarması ve varlığını sürdürebilmesi kontrol faaliyetlerinin etkinliği ile mümkün olabilmektedir. Kontrol faaliyetlerinin hem işletme içinde hem işletme dışında etkin olması işletmelerin faaliyet alanına bakılmaksızın amaç ve hedeflerine ulaşması bakımında çok etkin rol oynamaktadır. İşletmeler, faaliyetlerinin hangi düzeyde etkili olduğunun anlaşılabilmesi ve verimliliğinin ölçülebilmesine yardımcı olan iç kontrol sistemi aynı zamanda yapılan faaliyetlerin yasalara ve diğer düzenlemelere uygun olup olmadığının incelenmesi açısından önem arz etmektedir. Ülkemizin bulunmuş olduğu jeopolitik konumu ve var olan doğal güzellikleri turizmin sürekli gelişen bir sektör olmasını sağlamaktadır. Özellikle yaz döneminde yoğun tempoda çalışmak durumunda olan turizm işletmelerinde faaliyetlerini sürdürebilme olanağı zorlaşmakta olduğu ve işletmelerin faaliyetlerindeki hata oranı yüksek olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu etkenler düşünüldüğünde turizm işletmeleri için iç kontrol sistemi azımsanmayacak derecede önemlidir. Bu çalışmanın birinci bölümünde Denetim kavramı ele alınacak, ikinci bölümünde iç kontrol sisteminin kavramları ayrıntılı olarak incelenecek ve üçüncü bölümde ise turizm işletmelerinde iç kontrol siteminin işleyişi kısaca ele alınarak Muğla İlinin Marmaris ilçesinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletme yöneticilerine anket çalışması yapılarak elde edilecek olan veriler SPSS ortamında analiz edilmiş ve analiz sonuçlarına göre iç kontrol sisteminin turizm işletmelerindeki etkinliği incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Muhasebe, Denetim, İç Denetim, İç Kontrol Sistemi
Özet (Çeviri)
For the companies, to build organizational structures and operating activities on a solid ground, to minimize the margins of error, to maximize the rate of profit and to carry on its existence are all passible with control activities. The effectiveness of control activities both in and out of the campany have deep impacts on achieving the aim without considering the business of the campany. The internal control system that helps to evaluate the productivity and effectiveness of the activities of the campany also to analyze the legality of the activites of the campany is very important. The geopolitical position of our country and it's natural beauties provides tourizm to be a developping sector. It has to be cansidered that it gets harder to continue it's operation and the margins of error increases in summer when the sector reaches its peak. When we think about all these facts internal control system is really very important forthe campanies. In the first chapter of the study we are going to deal with the concept of inspection, in the second chapter we are are going to analyze the concepts of internal control system and in the third chapter we are going to deal with the process and the operation of internal control system in Muğla province Marmaris district by organizing a poll to the administrators of five-star hotel managements in the area. The results obtained are going to be analyzed on SPSS and effectiveness of internal control system in tourizm managements will be exemined. KEYWORDS : Accounting, inspection, internal control, internal control system.