Güver tepesi ve çevresinin florası (Muğla-Marmaris)
Flora of güver hill and around area ( Muğla-Marmari̇s)
  1. Tez No: 397070
  2. Yazar: EMRAH BAYRAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERKAN UZUNHİSARCIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunan Güver Tepesi ve çevresinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından 2011-2012 yılları arasında 723 tane bitki örneği toplanmıştır. 65 familya ve 247 cinse ait, 370 takson tespit edilmiştir. Açık tohumlular 3, kapalı tohumlular ise 367 takson içermektedir. Tür ve türaltı seviyede 10 takson C2 karesi için yeni kayıttır. Toplam 18 takson Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı % 4,86' dır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: Akdeniz elementi 153 (% 41), İran-Turan elementi 10 (% 3), Avrupa-Sibirya elementi 11 (% 3), 196 sı geniş yayılışlı veya fitocoğrafik bölgesi belirlenemeyen (% 53) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Güver Hill and its arounds which is located to Marmaris district in Muğla. 723 plant specimens were collected from the area between 2011-2012. Identification of the specimens revealed the presence of 310 taxa belonging to 247 genera in 65 families. Gymnospermae are 3, Angiospermae 367 taxa. 10 taxa are new records for C2 square. A total of 18 taxa determined in the research area (4,86 %) are endemic for Turkey. The scattering rations of the taxa for the phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements are 153 (41 %), Irano-Turanian elements are 10 (3 %), Euro.-Siberian elements are 11 (3 %), widespread or others which their phytogeographic regions unclarified are 196 (53 %).