Hemşirelerde ölüm kaygısının belirlenmesi
Determination of death anxiety in nurses
- Tez No: 281712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, hemşirelerde ölüm kaygısı ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evrenini İstanbul İli Avrupa Yakasında bulunan 200 ve üzeri yatak kapasitesine sahip İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kamu hastanelerinde, yataklı hasta ünitelerinde çalışan hemşireler oluşturdu (N=3612). Örneklem, evrenin %10'unu temsil edecek şekilde 361 olarak belirlendi ve örneklem seçiminde olasılıksız örneklem yöntemi kullanıldı. Dağıtılan 500 adet anket formundan %75.8 geri dönüş oranı ile 379 kişi araştırmaya dahil edildi.Araştırmanın verileri, katılımcıların demografik, bireysel ve mesleki özelliklerini içeren 29 soruluk anket formu ve Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği ile toplandı. İstatistiksel analizler, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı ile bilgisayar ortamında gerçekleştirildi; frekans, yüzde hesaplamaları, medyan, standart sapma gibi metotların yanı sıra, Oneway Anova, Student t, Ki kare, Post Hoc Tukey HSD, korelasyon test yöntemleri kullanıldı.Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 31,39±6,88 olup (18-61); %84,7'si (n=321) kadın, %15,3'ü (n=58) erkektir. Hemşirelerin Thorson-Powell ölüm kaygısı ölçeği toplam puanları 47,99±16,14 (hafif düzeyde kaygı) olup karşılaşılan ölüm olgusu sayısı ile hemşirelerin ölüm kaygısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (F:1,90; p> 0.05).
Özet (Çeviri)
This study aim to determine of death anxiety in nurses and the factors affecting them as a descriptive and cross-sectional was conducted. The universe of research is nurses are working in the inpatient units in public hospitals has a capacity of 200 beds and above due to Provincial Health Directorate at the European side of Istanbul. Sample, representing 10% of the universe was defined as 361 and non-probability sampling used for sampling methods. Distributed 500 questionnaires return rate of 75.8% and 379 persons were included in the study.The data of the study met with a questionnaire containing 30 questions which participant?s demographic, personal and professional characteristics and Thorson-Powell Death Anxiety Scale. Statistical analysis was performed with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 & PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) at the computer environment, frequency, percentage calculations, the median, standard deviation, such methods as well, Oneway ANOVA, Student t, Chi square, post hoc Turkey HSD, correlation tests were used.The average age of nurses in the study were 31,39±6,88 (18-61), and 84,7 % were female and 15.3 % (n=58) were male.