Cerrahi hemşirelerinin ölüm kaygısı ve yaşlı ayrımcılığı yapma düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the death anxiety and the level of discrimination on the elderly of the surgical nurse
  1. Tez No: 769176
  2. Yazar: KAZIM AYHAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma cerrahi hemşirelerinin ölüm kaygısı ve yaşlı ayrımcılığı yapma düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla kesitsel türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde görev yapmakta olan cerrahi hemşireleri, örneklemini 10.02.2021 ile 31.03.2022 tarihleri arasında araştırmaya katılmaya gönüllü, en az altı 6 aydır görev yapmakta olan 242 cerrahi hemşiresi oluşturmuştur. Veriler araştırmacılar tarafından literatüre göre hazırlanan“Hemşire Tanıtım Formu”,“Fraboni ”Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği“ ve Yaşlı Ayrımcılığı Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırmanın verileri IBM SPSS 24,0 (Statistical Package for the Social Sciences-Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) programı kullanılarak analiz edildi. Araştırma verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler kullanıldı. Cerrahi hemşirelerinin sosyodemografik ve mesleki özelliklerine göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında iki grup için Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testleri, ilişki analizleri için Spearman korelasyon analizleri kullanıldı. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık için p0,05). Bu araştırma sonucuna göre cerrahi hemşirelerinin ölüm kaygısı olmadığı, yaşlı ayrımcılığı yapmadığı, ölüm kaygısının yaşlı ayrımcılığını etkilemediği bulundu. Araştırmanın farklı değişkenler ile daha büyük örneklemde tekrar edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the relationship between the death anxiety of surgical nurses and the level of age discrimination. The population of the study consisted of surgical nurses working in the province of Istanbul, and the sample consisted of 242 surgical nurses who volunteered to participate in the research between 10.02.2021 and 31.03.2022 and have been working for at least 6 months. The data were obtained with the“Nurse Identification Form”prepared by the researchers according to the literature, the“Fraboni ”Templer Death Anxiety Scale" and the Elderly Discrimination Scale. The data of the study were analyzed using the IBM SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program. In descriptive statistics in the analysis of research data; frequency, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values were used. Mann Whitney U test was used for the comparison of the scale scores of the surgical nurses according to their sociodemographic and occupational characteristics, Kruskal Wallis tests were used for the comparisons of more than two groups, and Spearman correlation analyzes were used for the relationship analysis. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. A p0.05). According to the results of this research, it was found that surgical nurses did not have death anxiety, did not discriminate against age, and death anxiety did not affect ageism. It is recommended to repeat the study with different variables in a larger sample