Hemşirelerin yaşadıkları ölüm kaygısının ölümcül hastaya yaklaşımlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of nurses' death anxiety on their approach to deadly patient
- Tez No: 582821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ESKİMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma; hemşirelerin ölüm kaygılarının belirlenmesi ve ölüm kaygısının ölümcül hastaya yaklaşımlarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı olan bu araştırma Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde erişkin yataklı servis ve yoğun bakımlarda çalışan 240 hemşire ile yapılmış olup araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Thorson¬-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği, Ölüm ve Ölümcül Hastaya Yaklaşım Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma için Çukurova Üniversitesi Etik Kurulu'ndan ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimliği'nden gerekli izinler alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20 programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonrasında hemşirelerin; Thorson-Powell Ölüm Kaygısı ölçeğinden aldığı puanlara göre hafif düzeyde ölüm kaygısı, Ölüm ve Ölümcül Hastaya Yaklaşım Tutum ölçeğinden orta düzeyde kaçınıcı tutum sergiledikleri ve ölümcül hastanın bakımında kendilerini yetersiz gördükleri belirlenmiştir. Hemşirelerin ölüm kaygısı arttıkça, ölümcül hastadan kaçınıcı tutumun azaldığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin % 85,4 kadın, %54,2 evli, %56,2 lisans mezunu ve yaş ortalamalarının 30,78±8,55 olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin ölümü sıkça düşündüğü (%52,5), ölümden sonra hayata inandığı (%91,7) ve terminal dönemdeki hastaya bakım verirken keder-üzüntü (%55,8) hissettiği belirlenmiştir. Hemşirelere ölüm konusunda kendi duygu ve düşüncelerine yönelik farkındalıklarının arttırılması için ölüm kaygısıyla ilgili eğitimlerin verilmesi düşünülebilir. Bu araştırmanın literatüre katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the death anxiety of nurses and to investigate the effect of death anxiety on their approach to the patient. This cross-sectional and descriptive study was carried out with 240 nurses working in adult-bed service and intensive care units in Balcalı Hospital of medicine faculty, Çukurova University and the data of the study were obtained by using the Personal Information Form, Thorson-Powell Death Anxiety Scale and Approach to Death and Dying Patients Attitude Scale. All of the necessary permissions were obtained from Çukurova University Ethics Committee and Chief Physician of Balcalı Hospital,Faculty of Medicine, Çukurova University. SPSS 20 program was used to evaluate the data. As the death anxiety of the nurses increased, the avoidance of the fatal patient was determined to decrease. According to the scores obtained from the Thorson-powell death anxiety scale, it was found that the nurses had a moderate avoidance attitude from the level of death anxiety, death and the approach to the approach to the fatal patient, and found themselves insufficient in the care of the deadly patient. In order to raise their awareness of their own feelings and thoughts, it may be advised to give trainings to nurses about death anxiety. This study is thought to contribute to the literature. It was determined that the nurses participating in the study were 85,4% female, 54,2% married, 56,2% graduate, and the average age was 30,78 + 8,55. It was determined that nurses frequently think about death (52,5%), they believe in life after death (91,7%), they feel grief-sadness when giving care to the terminal patient.