İlaç sektöründe yer alan bir firmada ofis ve saha çalışanlarında stres belirtilerinin ölçülmesi, iş sağlığı ve iş veriminin araştırılması
Measurement of stress symptoms and investigation of occupational health and work performance between field and office workers in a company from pharmaceutical sector in Istanbul
  1. Tez No: 281749
  2. Yazar: SİBEL CEVİZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM ERGİNÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışanların yaşadıkları iş stresi ve stres belirtileri, işe bağlı risk faktörlerinin etkisiyle fiziksel ve ruhsal sağlık şikayetlerine neden olmakta, iş sağlığı ile iş verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada, İstanbul'da bir ilaç firmasında saha ve ofis çalışanlarında iş veriminin, genel ruh sağlığının ve stres belirtilerinin ölçülmesi, işe bağlı faktörleri, sosyo-demografik, fiziksel, ruhsal ve sosyal değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya 2009-2010 yılları arasında firmada görevli 1.198 kişi dahil edildi. Çalışmaya katılan 767 saha çalışanının 632'si (%82,4) erkek, 135'i (%17,6) kadın, 431 ofis çalışanının 229'u (%53,1) erkek, 202'si (%46,9) kadın idi. Çalışmada demografik, mesleksel faktörler ve sağlık davranışları bilgi formu, genel sağlık anketinin 12 maddelik formu (GSA-12), Endicott İşte Üretkenlik Ölçeği (EİÜÖ) ve Stres Belirtileri Alt Ölçeği (SBAÖ) materyal olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Their employees' work stress and stress symptoms cause physical and mental health problems by the effect of work-related risk factors. And also, work stress has a negative effect on occupational health and work efficiency. The aim of this study was to measure work performance, general mental health and stress symptoms and examine work-related factors, socio-demographic, physical, psychological and social variables between field and office workers of a pharmaceutical company in İstanbul. 1,198 people in charge between 2009-2010 in the company were included into the study. 632 (82.4%) were male and 135 (17.6%) women of 767 field employees, 229 (53.1%) were male and 202 (46.9%) were female of 431 office workers. Demographic, occupational factors and health behaviors questionnaire, The 12-item general health questionnaire (GHQ-12), Endicott Work Productivity Scale (EWPS) and Stress Symptoms Sub-Scale (SSSS) were used in this study as a material.