In vitro Fertilizasyon(IVF), antiinflamatuar faktörler ve total antioksidan kapasite
In vitro Fertilization (IVF), antiinflammatory factors and total antioxidative capacity
  1. Tez No: 281751
  2. Yazar: MUSTAFA YEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORKİDE DONMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Evli çiftlerin %10-15'inde görülen infertilite günümüzde önemli bir sağlık problemidir. Bu nedenle yardımcı üreme tekniklerinin sayıları ve nitelikleri giderek gelişmektedir. Bu çalışmada; IVF uygulaması sırasında antiinflamatuar parametrelerin, vücudun antioksidan savunma mekanizmalarını toplu biçimde yansıtan TAK ile olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır.Antiinflamatuar parametrelere ilişkin profili yansıtmak üzere IL-1RA, IL-10, fetuin A, adiponektin ve bu parametrelerden bazıları ile ilişkisi olduğu bilinen insülin ELISA ile, antiinflamatuar profilin antioksidan sistem ile ilişkisini gösterecek olan TAK spektrofotometrik yöntemle tayin edildi. İstatistiksel analizler Excel ve SPSS programları yardımıyla gerçekleştirildi.Çalışmada, özetle, IVF denemesi sonrasında oluşan klinik gebelik oranı % 30.8, IVF başarısı ya da bir başka deyişle canlı doğum oranı ise % 23.1 olarak belirlendi. IVF tedavisinin adiponektin ve IL-10 düzeylerinde azalmaya (p?0.001); insülin, ve TAK düzeylerinde ise artmaya (p?0.02) neden olduğu gözlendi. Fetuin A düzeylerinde de artış gözlenmiş olmasına karşın bu farklılık istatistiksel düzeyde değildi (p ? 0.05). Kontrol grubunda hiçbir parametre arasında korelasyon bulunmazken, IVF öncesi grupta fetuin A ile adiponektin ve TAK arasında istatistiksel açıdan önemli korelasyonlar gözlendi (p?0.05). IVF öncesi dönemde gebe grupta fetuin A ile adiponektin ve TAK arasında ve ayrıca fetuin A ile IL-10 arasında önemli korelasyonlar bulundu (p?0.05). fetuin A ile TAK arasındaki ilişki, gebe grupta IVF sonrasında (p?0.01) da saptandı. Gebe olmayan grupta fetuin A ile bu parametreler arasında korelasyon söz konusu değildi.IVF uygulamasının canlı doğum ile sonuçlanabilmesinde fetuin A'nın diğer parametrelerle ve özellikle TAK ile ilişkisinin önemli olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Infertility, observed in 10-15% among married couples is an important health problem. Therefore, qualities and quantities of the assisted reproduction techniques are developing. The aim of this study is to investigate the relationship between antiinflammatory parameters and TAC, which reflects the total of antioxidative defensive mechanisms of the body during IVF therapy.IL-1RA, IL-10, fetuin A, Adiponectin to reflect the status of the antiinflammatory parameters, insulin related to some of them were determined by ELISA, TAC indicating the relationship between antiinflammatory profile and antioxidative system spectrophotometrically. Excell and SPSS were used for statistical evaluations.In this study, during IVF therapy, clinical pregnancy rate and IVF success or in other words, live birth rate were determined as 30.8% and 23.1%, respectively. During the therapy, Adiponectin and IL-10 levels decreased (p?0.001); insulin and TAC levels increased (p?0.02). Increases observed in fetuin A levels were not statistically significant (p ? 0.05). No correlation was detected in control group. However, significant correlations were observed between fetuin A and adiponectin as well as TAC in samples obtained prior to IVF therapy (p?0.05). For the pregnant in this group, important correlations were detected between fetuin A and adiponectin as well as TAC, and between fetuin A and IL-10 (p?0.05). There was also an association between fetuin A and TAC following IVF (p?0.01). No correlation of fetuin A with these parameters was detected in non-pregnant group.It was concluded that the relationship between fetuin A and the other parameters and particularly TAC during IVF therapy may be important to achieve live birth.This study was supported by Istanbul University Research Projects Unit.