Lösemili hastalarda ZBTB7A geni ve ilişkili moleküllerin araştirilmasi.
Investigation of ZBTB7A gene and associated molecules in leukemia patients.
  1. Tez No: 281763
  2. Yazar: MUSTAFA IŞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR BUYRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkolojik Biyoloji ve İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
p53 tümör baskılayıcı proteini kanser oluşumunu engellemede önemli roller üstlenmektedir. p53 sinyal ileti yolağında bulunan diğer proteinlerle etkileşerek hücre bölünmesinin kontrolünde rol oynamaktadır. p53 sinyal ileti yolağını dolaylı olarak etkileyen proteinlerden biri de ZBTB7A proteinidir. Yapılan çalışmalarda, ZBTB7A proteininin p14ARF geninin promotor bölgesine özgül olarak bağlandığı ve böylece tümör baskılayıcı protein ürünü olan genin ifadesini baskıladığı bildirilmiştir. Öncü B hücre lösemi hücrelerinde fibronektinin B-integrine bağlanmasıyla ZBTB7A ifadesinin uyarıldığını bildirilmiştir. Hücre içinde p53 protein düzeyi HDM2 ligaz ve p14ARF proteinlerinin etkileşimi ile düzenlenir. Ayrıca BCL6 ve p53 genlerinin yazılımı geri beslemeli etkileşim ile düzenlenir. Bu nedenle çalışmamızda, 40 KLL hastası ve 40 sağlıklı kontrol örneğinin çevresel kanlarında ZBTB7A, p14ARF, p53, HDM2ve BCL6 genlerinin nicel ifade düzeyleri ve ELISA yöntemiyle plazma fibronektin düzeyleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
p53 tumor suppressor gene plays important role in preventing tumor development. p53 interacts with other p53 signal pathway members to control cell proliferation. ZBTB7a is another protein affecting the pathway indirectly. It is reported in the literature that ZBTB7a specifically binds to the promoter region of p14ARF and suppress its expression. ZBTB7A expression is reported to be increased after the binding of fibronectin to the ß-integrins on precursor B-cell leukemia cells. p53 protein level in the cell is regulated by the interaction of HDM2 ligase and p14ARF proteins. In addition, expression of p53 and BCL6 genes are regulated by a feed-back interaction. We investigated the quantitative expression levels of ZBTB7A, p14ARF, p53, HDM2, BCL6 genes and plasma fibronectin levels with ELISA in 40 CLL patients? and 40 healthy control?s peripheral blood specimens.