Submaksimal uyarımla elde edilen iki tepeli ortodromik duysal yanıtların hastalık süreçlerine yönelik elektrofizyolojik incelemelerde kullanılması
Double peak orthodromic responses in the elecrophysiological examination of pathological conditions
  1. Tez No: 281762
  2. Yazar: PINAR YALINAY DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. EMRE ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ : Submaksimal uyarımla elde edilen çift tepeli ortodromik duysal yanıtlar henüz hasta grupları üzerinde çalışılmamıştır. Bu yöntemle elde edilen ikinci yanıt tepesinin anodal uyarımla ortaya çıktığı ve en distal sinir liflerinden kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Bu çalışmada klinik olarak ve standart sinir iletim incelemeleri ile polinöropati bulgusu olmayan iki diyabetli hasta grubunda çift tepeli ortodromik duysal yanıtlar araştırıldı.YÖNTEM : Çalışmamıza bozuk glukoz toleransı (BGT) olan 20 hasta, tip 2 diyabetes mellitusu (DM) olan 14 hasta ve 25 sağlıklı gönüllü alındı. Dominant olmayan tarafta motor iletim incelemelerine ek olarak median sinirde ortodromik çift tepeli duysal yanıtlar, ortodromik duysal aksiyon potansiyelleri (DAP), sural/radiyal amplitüd oranı ve medial plantar sinir DAP çalışıldı. BGT ve DM hastaları Michigan Diyabetik Nöropati Skalası ile değerlendirildi.SONUÇLAR : DM grubunda median sinir duysal distal latansı uzun ve ulnar sinir duysal aksiyon potansiyeli amplitüdü düşük bulundu. Çift tepeli ortodromik duysal yanıt incelemesinde uyarı eşiği ve maksimal uyarı şiddeti, BGT ve DM gruplarında kontrollerden yüksekti. DM grubunda birinci tepe ve ikinci tepe latanslarında uzama saptandı.TARTIŞMA : Bu çalışmada çift tepeli duysal yanıtların erken diyabetik polinöropati tanısında standart elektrofizyolojik testlere üstünlüğünü gösteren bulgu saptanmadı. Ancak çalışmanın polinöropati ile uyumlu yakınmaları olan, elektrofizyolojik incelemeleri normal olan gruplarda tekrarlanmasının uygun olacağı düşünüldü. Buna karşılık duysal eşiklerde saptanan farklılıklar nedeniyle , güvenilirliği test edildiği taktirde, eşik belirleme yönteminin erken polinöropati tanısı için umut verici olduğu kanısı edinildi. Bu çalışmada elde edilen elektrofizyolojik bulgular, genel olarak erken dönemde ve iyi kontrol altında olan diyabetiklerde bile polinöropatinin başlamış olduğunu göstermekteydi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE : Double peak sensory responses elicited with submaximal stimulation is a electrophysiological method that has not been studied previously in pathological conditions. The second peak of the response was claimed to be produced by anodal stimulation and originated from the most distal regions of the nerve fibers. The objective of the study was to test two groups of diabetic patients in two different stages of the disease with the double peak sensory responses.METHOD: In 20 patients with impaired glucose tolerance (IGT), 14 patients with diabetes mellitus (DM) type 2 and 25 healty control subjects conventional nerve conducion studies revealed normal results. Orthodromic double peak sensory responses with submaximal stimulation of the median nerve, sural/radial amplitude ratio and medial plantar nerve orthodromic sensory nerve action potentials (SNAP) were also studied on the non-dominant side. IGT and DM patients were evaluated with Michigan Diabetic Neuropathy Scale (MDNS).RESULTS: The mean median nerve sensory distal latancy was prolonged and ulnar SNAP amplitude was significantly reduced in DM patients than those of the other two groups. DM and IGT patients had higher stimulation theresholds and maximal stimulation intensities than the control subjects. The latencies of the first and second components of the double peak sensory responses.were also prolonged in DM group as compared to those of the other groups. DISCUSSION: This sudy did not reveal any result indicating that double peak sensory responses with submaximal stimulation was superior to conventional nerve conduction studies in the detection of early diabetic polyneuropathy. However, our case groups are insufficient for a final decision on this matter, and further studies are needed in diabetic patients having clinical signs and symptoms of polyneuropathy and normal nerve conduction studies. Stimulation threshold assessment might be a promising tool for the detection of early nerve involvement, if its reproducibility will be accomplished. This study showed once more that peripheral neuropathy is in action even in early stage diabetics with good glycemic control