Menstruel siklus ve hamilelik sırasında endometriyum ve desiduada enflamasyonun sitokinler aracılığıyla düzenlenmesi
Cytokine mediated regulation of inflammation in endometrium and decidua during menstrual cycle and pregnancy
- Tez No: 281796
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ARDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Moleküler Tıp, Histology and Embryology, Molecular Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Pre-eklampsi, hamilelikte görülen, artmış sistemik enflamasyon ve yüzeysel trofoblast istilasıyla ilişkili bir hastalıktır ve utero-plasental kan akımının yetersiz olmasına neden olur. İnterlökin (IL)-6, IL-11 ve Lösemi İnhibe Edici Faktör (LIF) IL-6 ailesine bağlı sitokinlerdir. Pre-eklamptik kadında dolaşımdaki IL-6 seviyesi yüksektir. IL-6'nın plasentada yüksek olmaması nedeniyle dolaşımdaki IL-6'nın kaynağının desidua olduğu düşünülmektedir. IL-11, pro- ve anti-enflamatuar olaylara aracılık eder ve desidua oluşumuna yardımcıdır. LIF'in enflamasyon üzerine çok çeşitli şekilde etki ettiği bilinmektedir. Bununla birlikte implantasyon için çok önemlidir ve implantasyonda belirleyici görevi vardır. Maternal-plasental ara birimde IL-6, IL-11 ve LIF ekspresyonlarını incelemek için pre-eklamptik ve kontrol dokular kullanarak in vivo; Tümör Nekroz edici Faktör (TNF)-? ve IL-1ß `nın IL-6, IL-11 ve LIF üzerine düzenleyici etkilerini görmek için desidual hücre kültüründe in vitro deneyler yaptık. Plasental örnekler immün olarak IL-6, IL-11 ve LIF ile boyandı. Desidual hücreler östradiyol (E2) ±10-7 mol/L medroxyprogesterone acetate (MPA) ± TNF-? veya IL-1ß ± p38MAPK, nuclear factor-kappa B (NF?B) yada protein kinase C (PKC) sinyal yolağı baskılayıcılarıyla enkübe edildi. Salgılanan IL-6, IL-11 ve LIF seviyelerinin belirlenmesi için ELISA yöntemi uygulandı ve IL-6, IL-11 ve LIF mRNA seviyelerinin ölçülmesi için nicel RT-PCR yöntemi uygulandı. Plasental örneklerde IL-6, IL-11 ve LIF immün boyanması pre-eklamptik desidual hücrelerin sitoplazmasında kontrole göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Desidual trofoblastlarda IL-6, IL-11 ve LIF immün boyanması desidual hücrelere göre daha düşük, hücre membranı çevresinde olacak şekilde bulundu ve iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı. TNF-? ve IL-1ß'nın IL-6, IL-11 ve LIF mRNA seviyelerini ve salgılanan IL-6, IL-11 ve LIF seviyelerini arttırdığı bulundu. p38MAPK, NF?B sinyal yolaklarının baskılayıcıları IL-1ß'nın uyarıcı etkilerini azaltırken PKC baskılayıcısının IL-1ß'nın bu uyarıcı etkisini değiştirmediği gözlendi. Desidual IL-6, IL-11 ve LIF ekspresyonlarının pre-eklampside artmış olması bu sitokinlerin pre-eklampsi patogenezinde rolü olabileceğini düşündürmüştür. Bulgularımız pre-eklampside artan IL-6, IL-11 ve LIF ekspresyonlarının ana kaynaklarından bir tanesinin desidual hücreler olduğunu göstermiş olup desidual hücrelerin bu sitokinler aracığı ile pre-eklampsi patogenezinde aktif rol alabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia, a common pregnancy disorder associated with increased systemic inflammation and superficial trophoblast invasion, which leads to insufficient utero-placental blood flow. Interleukin (IL)-6, IL-11 and LIF are members of IL-6 type cytokine family. In pre-eclamptic women, IL-6 levels in plasma, but not placenta, are elevated, prompting evaluation of the decidua as a potential source of circulating IL-6. IL-11, mediates pro- and anti-inflammatory processes and facilitates decidualization. LIF, exerts complex effects on inflammation, is critical for implantation, and is molecular marker of endometrial blastocyst receptivity. To identify IL-6, IL-11 and LIF expressions in vivo at the maternal-placental interface in preeclampsia and control specimens and evaluate regulatory effects of TNF (tumor necrosis factor)-? and IL-1ß, cytokines elevated in preeclampsia, on IL-6, IL-11 and LIF levels in first trimester decidual cells in vitro. Placental sections were immunostained for IL-6, IL-11 and LIF. Leukocyte-free first trimester decidual cells were incubated with estradiol (E2) ±10-7 [1]p38MAPK, nuclear factor-kappa B (NF?B), or protein kinase C (PKC) signaling pathways. An ELISA assessed secreted IL-6, IL-11 and LIF levels, and quantitative RT-PCR measured IL-6, IL-11 and LIF mRNA. IL-6, IL-11 and LIF immunoreactivity in placental sections was significantly higher in the cytoplasm of preeclamptic decidual cells versus gestational age-matched controls. Compared to decidual cells, IL-6, IL-11 and LIF immunostaining in neighboring trophoblast is lower, perivascular and not different between control and preeclamptic specimens. TNF-? and IL-1ß enhanced levels of IL-6, IL-11 and LIF mRNA and secreted IL-6, IL-11 and LIF in cultured decidual cells. Specific inhibitors of the p38 MAPK and NF?B but not PKC signaling pathways reduced the stimulatory effect of IL-1ß. Expression of decidual IL-6, IL-11 and LIF is increased in preeclampsia and suggests a role for IL-6, IL-11 and LIF in the pathogenesis of preeclampsia. Increased level of IL-6, IL-11 and LIF in preeclampsia is mainly due to decidual cell expression and this suggests that decidual cells are actively involved in pathogenesis of preeclampsia by expressing these cytokines.