Menstrüel siklus boyunca kornea ve ön segment değişikliklerinin kornea topografi ve konfokal mikroskopi cihazları ile araştırılması
Research into cornea and anterior segment changes during the menstrual cycle by using corneal topography and confocal microscopy devices
  1. Tez No: 409375
  2. Yazar: MEHMET REŞAT BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Tüm vücut üzerinde etkileri bulunan seks steroid hormonlarının, menstrüel siklus boyunca kornea ve ön segment parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Mart 2014 - Şubat 2015 tarihleri arasında prospektif olarak yapıldı. Çalışmaya 18-30 yaşları arasında düzenli menstrüel siklus gören, refraksiyon kusuru dışında oküler hastalığı bulunmayan 40 sağlıklı kadının 40 gözü alındı. Kırk olgunun 40 gözüne Galile Scheimpflug kamera sistemiyle, 30 olgunun 30 gözüne ise konfokal mikroskopla siklus başlangıcında, ovülasyonda ve siklus sonunda olmak üzere 3 ayrı dönemde kornea ve ön segment parametreleri ölçümleri alındı. Üç ayrı dönemde alınan ölçümler birbirleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: SimKf, SimKs, santral kornea kalınlığı, parasantral kornea kalınlığı, periferik kornea kalınlığı, en ince kornea kalınlığı, ön kamara derinliği, endotel hücre dansitesi, pleomorfizm oranı ve yüksek sıralı aberasyon değerlerinde ölçümler arasında istatistiksel anlamlılık seviyesine ulaşan fark saptanmamıştır. Olguların siklus başındaki SimKavg ölçümleri ortalaması 43,61±1,35 D, ovülasyondaki SimKavg ortalaması 43,57±1,36 D, siklus sonundaki SimKavg ölçümleri ortalaması ise 43,68±1,39 D idi.
Özet (Çeviri)
Research into cornea and anterior segment changes during the menstrual cycle by using corneal topography and confocal microscopy devices Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Ophthalmology Dissertation, May 2015, Samsun Purpose: To research the effects of sex steroid hormones, which have effects on the whole body, on cornea and anterior segment parameters during the menstrual cycle. Material and Method: The study was conducted retrospectively at Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between March 2014 and February 2015. 40 eyes of 40 health women between the ages 18-30 who were having regular menstrual cycles and who did not have ocular diseases except for refraction were included in the study. Cornea and anterior segment measurements of 40 eyes of 40 participants were made through Galile Scheimpflug camera system while the 30 eyes of 30 patients were measured through confocal microscopy at 3 different periods: the beginning of the cycle, during ovulation and at the end of the cycle. The measurements taken at three different periods were compared with each other. Results: No statistically significant difference was found between the measurements of SimKf, SimKs, central corneal thickness, peripheral corneal thickness, thinnest corneal thickness, anterior chamber depth, endothelial cell density, pleomorphism rate and higher order aberration values. The participants' average SimKavg measurements were 43,61±1,35 D at the beginning of the cycle, 43,57±1,36 D during the cycle and 43,68±1,39 D at the end of the cycle.