Farklı şekilli mandibulalarda uygulanan implant üstü hareketli protezlerde ball ataşmanların lokalizasyonunun kemikteki stres dağılımına etkisinin FEM analiziyle incelenmesi.
FEM analysis of stress distribution in mandibles with various anatomical forms loaded by implant supported overdentures with various localizations of ball attachments.
- Tez No: 281797
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Tam dişsiz çenelerin protetik tedavilerinde implant uygulamaları çok sıklıkla kullanılmaktadır. Gerek ekonomik gerek yüksek hasta memnuniyeti açısından, dişsiz alt çenelerde günümüzde daha çok uygulanan tedavi az sayıda implantla desteklenen implant üstü hareketli protezler (İDHP) dir. Burada uygulanabilecek öncelikli yöntem literatürden de takip edilebileceği gibi interforaminal bölgede uygulanan iki implant üzerine top başlı tutucuların kullanılmasıdır. Ancak, implantların yerleşiminin gerilme dağılımı üzerine etkisini araştıran az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı üç farklı ark tipinde üç farklı yerleşimde implantların kullanılması sonucu en uygun yerleşim alanının tayinidir.Çalışmamızda analiz yöntemi olarak sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır.Alt çene kemiği retromolar bölgelere kadar yani bütün olarak modellenmiştir. Bilgisayar ortamında oluşturulan modellerde dikey yönden uygulanan kuvvetler sonucu oluşan değerler karşılaştırılmıştır. Dokuz farklı modelde beş farklı yükleme seçeneğiyle kırk beş analiz yapılmıştır. Analizlerde Von Mises, çekme, basma gerilmeleri ve strain değerlerine bakılmıştır. Elde edilen sonuçlar kendi arasında ve daha önce yapılmış çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Çıkan sonuçlar ile kritik olan bölgeler tespit edilebilmektedir.Bizim çalışmamızda yapılan analizle 3. modelde yani kare modelde 1. premolarlara implantlar yerleştirildiğinde literatürde kabul gören değerlerin üzerinde sonuçlar ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçların, klinik uygulamaların başarısına rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Implant therapy is widely used for the treatment of fully edentulous mouths. Nowadays, a small number of implant supported overdentures are mostly applied treatment because of the both the economic and high patient satisfaction point of view in edentulous lower jaws. As quoted in many articles, use of ball attachments on two implants is the primary method in interforaminal region. However, there are few studies about investigating the effects of the placement of the implants on stress distribution. The purpose of this study is to determine appropriate placement for implants on three different types of mandibles and three different localizations.Finite element method is used in this study as a method of analysis. Mandible is modeled until to the retromolar regions as a whole. Values of resulting from the forces acting in the vertical direction on computer generated models were compared with each other. Forty-five analysis were made on nine different models with five different loading. Von Mises, tensile, compressive stress and strain values were computed in analysis. The results obtained were compared between each other and with previous studies. The critical regions can be identified with the results.In our study with the analysis on 3rd model in other words on square model when implants placed on 1st premolar regions demonstrated that the results of over the values recognized in the literature. Obtained results are expected to guidance to the success of clinical applications.