Bilişim suçları ve Adana ilinde 2006-2009 yılları arasında meydana gelen bilişim suçlarının değerlendirilmesi
Computer crimes and analysis of computer crimes occurred in adana between 2006-2009
  1. Tez No: 281803
  2. Yazar: KEZBAN ATALIÇ TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ÇEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilişim Suçları ve Adana İlinde 2006-2009 Yılları Arasında Meydana Gelen Bilişim Suçlarının DeğerlendirilmesiTeknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanına giren bilgisayar ve bilgisayar sistemleri, bu yolla oluşabilecek suçları da beraberinde getirmiş ve karşımıza ulaşılması ve takibi zor olan bilişim suçlarını çıkarmıştır.Bu çalışmada bilişim suçlarının nasıl işlendiği ve soruşturmada kullanılan teknik cihazlar araştırılmıştır.Çalışmada Adana İl Emniyet Müdürlüğü kayıtlarına yansıyan 648 olay ve 1872 şüpheli incelenmiştir. İnternet üzerinden işlenen suçların ilk sırasında dolandırıcılık olduğu, suç işlemede en çok zararlı yazılım yönteminin kullanıldığı, şüphelilerin %89'unun erkek ve 21-30 yaş aralığında olduğu saptanmıştır.Bilim ve teknolojideki gelişmeler aynı zamanda suçluların kullandıkları teknik ve yöntemlerin de gelişmesine neden olmaktadır. Bu yüzden tüm Adli Bilim uzmanları gibi Bilişim Suçu uzmanları da kendi alanlarındaki yenilikleri takip ederek gelişmelere uyum sağlamak zorundadırlar.
Özet (Çeviri)
Computer Crimes and Analysing Computer Crimes Which were Perpetrated in Adana Between 2006-2009.Computers and computer systems, which penetrate into every aspect of our lives with the development of technology, have brought the resulting crimes together and faced us with computer crimes that are difficult to reach and trail.This study presents how to perpetrate cyber crimes and the equipment that is used for investigation.In this study, 648 incidents and 1872 suspects which were registrated by the Adana National Police Departmant have been examined. In the conclusion of the research, fraud is in the first rank of internet crimes and malware is in the first rank of methods and in respect of suspect number % 89 were men and their ages are between 21 and 30.The tecniques and methods that criminals use change and improve at the same time the advances in science and technology. Therefore, as all forensic sciences experts, cyber crimes expert need to follow all innovations about their branch and carry them out their works.