Konjenital kataraktlı olgularımızda cerrahi tedavi ve takip sonuçlarımız
The results of surgical treatment and follow-up examinations in congenital cataracts
  1. Tez No: 281828
  2. Yazar: METİN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Retrospektif bu çalışmamızdaki amaç, konjenital katarakt tanısı almış ve klinik takibimizde olan hastaların cerrahi tedavi ve takip sunuçlarını incelemektir.Bu amaçla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalın'da Ocak 2003- Aralık 2010 tarihleri arasında konjenital katarakt tanısı konularak, ön kesintisiz kürvilineer kapsüloreksis (ÖKKK), fakoaspirasyon, arka kesintisiz kürvilineer kapsüloreksis (AKKK), anterior vitrektomi operasyonu yapılmış, afakik takipte olan veya siliyer sulkusa GİL implantasyonu uygulanmış, ameliyat tarihinde yaşları 0- 34yaş (1ay- 404 ay) arasında olan, 50 hastanın 84 gözü çalışma kapsamında değerlendirilmiştir.Takip süreleri ortalama 30.9ay±23 (SD)ay (4-92ay) olarak tesbit edildi. 16(%19) göz ortalama 33ay takip edildikden sonra, ortalama 45. ay da (29-84 ay) siliyer sulkusa sekonder GİL yerleştirildi, 57 (%67.) göze ise ilk operasyonda yine siliyer sulkusa GİL uygulaması yapıldı. Ortalama yaş 76.5ay (min 5 ay, max:396 ay).
Özet (Çeviri)
In this retrospective study; we aimed to evaluate the results of congenital cataract surgery.For this purpose: 84 eyes of 50 patients suffering from congenital cataract who presented Ophthalmology Departmant of Atatürk University Medical School between January 2003 and December 2010 enrolled in the study. The same surgical procedure was performed except İOL implantation; anterior continue curvilineer capsulorheksis (ACCC), phacoaspiration, posterior continue curvilinear capsulorhexsis (PCCC), anterior vitrectomy, İOL implantation for some patients.The mean follow up time was 30.9 ±23 (SD) months (4 -92 months). We performed İOL implantation to 57 (%67) eyes in the first operation and 16 (%19) eyes in the second operation after a mean follow-up time of 33 months.