1987-1994 yılları arasında kliniğimizde tedavi gören konjenital kataraktlı olgularımızın değerlendirilmesi
Evaluation of treatment results of congenital cataract cases
  1. Tez No: 33126
  2. Yazar: S. UĞUR KEKLİKÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz kliniğinde 1987-1994 yılları arasında Aspirasyon yöntemi ile öpere edilen 96 konjenital kataraktlı olgu retrospektif ve prospektif olarak incelenmiştir. 96 olgunun %53.8'i erkek, %46.2'si ise kadındı. Olguların hepsi genel anestezi altında öpere edilmiştir. En sık görülen postoperatif komplikasyon 28 (%20.2) olgu ile arka kapsül keşifleşmesiydi. Kliniğimizde Aspirasyon yöntemi ile öpere edilen olgularımızda görülen komplikasyonlar literatür ile uyumlu bulunmuştur. Ameliyat sonrası, görmesi alınabilen hastalarda, tatminkâr bir görme artışı sağlanmıştır. Bu görsel sonuçların literatür ile uyumlu olduğu gözlenmiştir. Komplikasyonların az, görsel sonuçların başarılı oluşunda cerrahi teknik ve kullanılan modern mikrocerrahi enstrümanların büyük önemi olduğu sonucuna varılmıştır. 43
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF TREATMENT RESULTS OF CONGENITAL CATARACT CASES SUMMARY 96 patients having congenital cataract who were operated by the method of Aspiration in the Ophthalmology Clinic, Dicle University, Faculty of Medicine between the years 1987-1994. Of 96 patients have been 53.8% were men, 46.2% were women. Alt of the patients have been operated under the general anaesthesia. The most common postoperative complication was posterior capsula opacification which occured in 28 (29.2%) eyes. The complications that had been seen in the patients who have operated with the method of aspiration in the clinic were seen to be compatible with the literature. A satisfactory increase of vision is obtaired in the patients who are enabled to see after the operation. These visual results have been seen to be compatible with the literature. Complications are rarely seen. It has been concluded that surgical techniques and microsurgical instruments used in the operations have had a great importance in the success of the visual results. 44