Kronik strese ve yağlı diyete maruz bırakılan sıçanlarda testis ve spermlerin immunhistokimyasal ve morfometrik yöntemler eşliğinde ışık mikroskobik değerlendirilmesi
Light microscopic evaluation of sperms and testes along with immunohistochemical and morphometric methods in the rats undergone to fatty diet and chronic stress
  1. Tez No: 281829
  2. Yazar: TUBA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Obezite ve stres, organizmanın endokrin ve üreme sistemleri gibi pek çok sistemini olumsuz şekilde etkiler. Bu çalışmada hem kronik stresin hem de obezitenin testis ve spermler üzerindeki olası morfometrik, histopatolojik ve biyokimyasal etkilerini sıçan modeli üzerinde araştırmak amaçlandı.Bu amaçla, 24 adet Sprague Dawley cinsi erkek sıçanlar rastgele 4 gruba (n=6) ayrıldı. Toplam 12 haftalık deney boyunca, kontrol grubu (Grup 1) stres uygulanmadan standart yemle beslendi. Stres grubu (Grup 2) standart yemle beslendi ve deney sürecinin son dört haftasında kronik strese (Chronic Mild Stress, CMS) maruz bırakıldı. Obezite grubu (Grup 3) stres uygulanmadan yüksek yağlı diyetle beslendi. Stres+obezite grubu (Grup 4) yüksek yağlı diyetle beslendi ve deneyin son dört haftasında kronik strese maruz bırakıldı. Deney boyunca haftalık olarak, deneklerin vücut ağırlıkları ve boyları ölçüldü; obezite takibi için vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Deney sonunda, anestezi altında abdominal aortadan kan örnekleri alındıktan sonra denekler feda edildi. Vas deferens ve epididimden sperm örnekleri elde edildi; epididim ve testisler çıkarıldı. Makler çemberi kullanılarak ışık mikroskobunda sperm konsantrasyonu ve motilitesi değerlendirildi. Sperm yayma preparatları immunsitokimyasal boyandı. Epididimler ve sol testisler biyokimyasal enzim analizlerinde kullanılmak üzere -80 0C'de saklandı. Ağırlıkları ölçüldükten sonra sağ testisler mikroskobik inceleme için Bouin solüsyonunda fikse edildi. Histolojik işlem sonrası parafine gömülen testislerden alınan kesitler Hematoksilen-Eozin (H-E), Periyodik asit-Schiff, Masson Trikrom, Gamma Amino Butirik Asit (GABA) Transporter I (GAT1) proteinine spesifik immunhistokimya ve apoptozise özgün TUNEL boyama yöntemleri ile boyandı ve ışık mikroskobunda incelendi. Spermatogenezi değerlendirmek için, H-E ile boyanmış testis kesitlerinde Johnsen skorlaması yapıldı. Elde edilen tüm sayısal veriler istatistiksel olarak analiz edildi.Deneyin 8. haftasında, yüksek yağlı diyetle beslenen obezite ve stres+obezite gruplarının VKİ değerleri standart yemle beslenen diğer iki gruptan anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05; Post Hoc Test). Obezite grubunda deney sonundaki VKİ, kontrol ve stres+obezite grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05; Mann-Whitney U test).
Özet (Çeviri)
Obesity and stress affect negatively a number of systems such as endocrine and genital systems of the organism. In this study, we aimed to investigate morphometric, histopathologic and biochemical affects of both chronic stress and obesity on the testes and sperms of rat models.With this aim, 24 Sprague Dawley male rats were divided randomly into four groups (n=6). During total 12-week trail, control group (Group 1) was fed by standard food without applying stress. Stress group (Group 2) was fed by standard food and undergone to the stress (Chronic Mild Stress, CMS) during the last four weeks of experiment process. Obesity group (Group 3) was fed by high fatty diet without applying stress. And stress+obesity group (Group 4) was fed by high fatty diet and undergone to chronic stress during the last four weeks of the trail. Throughout the trail, body weights and lengths of the subjects were measured weakly, and Body Mass Indexes (BMI) was calculated for their obesity pursuit. At the end of the trail, after blood samples had been taken under anesthesia from abdominal aorta, the subjects were sacrificed. Sperm samples were obtained from vas deferens and epididymis. Epididymis and testes were excised. By using Makler chamber, sperm concentration and motility were evaluated under the light microscope. Sperm smears were stained with immunohistochemically. Epididymis and left testes were kept at -80 0C for biochemical enzyme analysis. After their weights had been measured, right testes were fixed in Bouin solution for microscopic examination. After histologic process, the sections taken from testes buried in paraffin were stained with Hematoxylin-Eosin (H-E), Periodic acid Schiff, Masson Tricrom immunohistochemistry for Gamma Amino Butyric Acid (GABA) Transporter 1 (GAT1) protein and TUNEL Method specified to show apoptosis, and were examined on light microscope. In order to evaluate the spermatogenesis, Johnsen scoring was carried on the sections stained by H-E. All quantitative data obtained were analyzed by means of statistic methods.In the 8th week of the trail, BMI values of obesity and stress+obesity groups fed by high fatty diets were found statistically different in terms of the other two groups fed by the standard food (p0,05; Post Hoc Test). BMI in the obesity group at the end of the trail was found significantly higher than control and stress+obesity groups (p0,05; Mann Whitney U Test).