Akut astım atağı nedeniyle çocuk acil serviste tedavi edilip eve gönderilen hastaların değerlendirilmesi
Evaluatıon of the patıents who were dıscharged from the pedıatrıc emergency department after treatment for acute asthma attack
- Tez No: 281852
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çocuk acil servislerinde astım atağı nedeniyle tedavi edilip taburcu olan hastaların, daha sonra aynı yakınmalarla tekrar acil servise geri gelmeleri klinik pratikte büyük bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizim bu çalışmayı yapmaktaki öncelikli amacımız; acilde akut atak tedavisi uygulanıp eve gönderilen astımlı çocuklarda, bir hafta içinde aynı şikayetlerle tekrar acile başvuru (nüks) oranlarını ve buna neden olan faktörleri belirlemektir.Çalışmamıza Ocak 2009 - Eylül 2010 tarihleri arasında Çocuk Acil Servisine 3 ay -18 yaş arasında akut astım atağı nedeniyle başvurup, ilk tedavi sonrası acil servisten taburcu edilip eve gönderilen hastalar alınmıştır. Acil servisten taburcu edildikten sonra ebeveynler 3. ve 7. günlerde telefonla aranarak görüşmeler yapılmış, öksürük, hışıltı ve nefes darlığı gibi semptomların devamlılığı, ilaç kullanımı ve tekrar doktora başvuru durumu ailelerle konuşularak öğrenilmiştir.Çalışmaya dahil edilen 600 olgunun 72'sinin (%12,0) ilk 72 saat içerisinde, 16'sının (%2,7) 3-7 gün arasında tekrar doktora başvurduğu saptanmıştır. İlk 72 saat içinde ve 3-7 gün arasında nüks nedeniyle tekrar doktora başvuran ve başvurmayan hastalar yaş ortalamaları, doktora ilk başvurudaki yakınmalarının başlama zamanı, atak şiddetleri, son bir yıl içinde kullandıkları profilaktik tedavi, evde sigara dumanına maruz kalma, acil serviste ipratropium bromide ve sistemik steroid verilmesi, acil servisten eve gönderilirken verilen ilaçlar, son bir yıl içinde astım atağı geçirme ve bu nedenle hastaneye başvurma yönünden incelendiğinde aralarında fark olmadığı saptanmıştır.Daha önce hastaneye yatış öyküsü olan hastaların 3-7 gün arasında nüks nedeniyle doktora tekrar başvuru oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kendilerine evde uygulayacakları tedavi ile ilgili yazılı hareket planı verilmeyen hastaların ilk 72 saat içinde, evde öksürük ve hışıltısı devam eden hastaların da hem ilk 72 saatte, hem de 3-7 gün arasında daha yüksek oranda tekrar doktora başvurduğu görülmüştür.Hernekadar nüks oranları benzer çalışmalara göre daha düşük bulunmuşsa da bizim çalışmamız, hastaların önemli bir kısmının atak tedavisi sırasında ek sağlık hizmeti gereksinimi olduğunu doğrulamaktadır. Bu gereksinimi en aza indirmek için; hastayı ilk gören acil servis doktorlarının tedaviye başlarken hastalığın son bir yıldaki seyrini iyice öğrenip tedaviyi buna göre belirlemeleri, evde tedaviye devam edecek olan hastaya yazılı hareket plan vermeleri ve akut atak sırasında ortaya çıkmış olan inflamasyonu tam kontrol edecek bir ilaç seçerek hastayı eve göndermeleri gerektiği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Readmission of patients with similar symptoms to pediatric emergency department soon after discharge following treatment for asthma attack comprises a major problem in clinical practice. Our principal aim was to define the ratios (recurrence) of readmission of children with asthma who were discharged from the emergency department following treatment for acute asthma attack and to define the causative factors.The patients with an age range of 3 months ? 18 years who had been admitted to pediatric emergency department due to acute asthma attack and discharged from the emergency department soon after the first treatment during January 2009 ? September 2010 were included in our study. The parents were asked for the persistance of symptoms such as cough, wheezing and dyspnea, drug usage and readmission by telephone calls at day 3 and 7 following discharge from the emergency department.It has been detected that, of the 600 cases included in the study, 72 (%12,0) in the first 72 hours and 16 (%2,7) during 3-7 days were readmitted to the hospital. No significant difference has been shown in between the groups who had been readmitted due to recurrence in the first 72 hours, during 3-7 days and the patients without readmission rearding the average, time of onset of symptoms at first admission, severity of attacks, prophylactic treatment used in the last year, exposure to smoking at home, ipratropiyum bromide and systemic steroid administration at emergency service, asthma attack in the last year and admission to hospital for this reason.Who had had a history of hospitalization were found to have a higher rate of readmission to hospital during day 3-7 due to disease recurrence. It has been shown that the patients who had not received any written plan about self managment at home had a higher rate of readmission in the first 72 hours whereas the patients with maintanance of cough and wheezing at home had a higher rate both in the first 72 hours and at 3-7 days after discharge.Although the recurrence ratios were found to be lower than the similar studies, our study has confirmed that a great majority of patients required additional health services during an attack treatment. In order to reduce this requirement to minimal levels; it has been clarified that emergency service physicians who had first handled the patient should define treatment regarding the course of the disease during the last year, give a written home management plan and discharge the patients under treatment of a drug that could completely control the inflammation developed during acute asthma attack.