Kronik hepatit c hastalarında; HCV RNA düzeyi ile karaciğerdeki steatoz ve histolojik aktivite indeksi ilişkisinin araştırılması
Relationship between viral load and steatozis and histological damage in patients with chronic hepatitis C
  1. Tez No: 281853
  2. Yazar: ÖZLEM KİRİŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYYAL ROTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hepatit C virüsü karaciğerde kronik hasar meydana getiren ve persistanenfeksiyon yapan bir virüstür. HCV enfeksiyonunun önemli ölçüde kronikleşerekciddi karaciğer yetmezliği ve hepatoselüler karsinoma (HSK)?ya yol açması vekaraciğer nakli gerektirmesi değil, hastalığın sinsi seyretmesi, klinik belirtivermemesi ve enfekte kişilerin toplumda bir rezervuar oluşturması da onu farklıve önemli kılmaktadır. Kronik kepatit C hastalarında kantitatif HCV RNAdeğerinin ve serum transaminaz yüksekliğinin, karaciğer histolojisi ile ilişkisihenüz net bir şekilde açıklanamamıştır. Karaciğerde görülen steatozun fibrozisprogresyonuna yol açıp açmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı; HCVRNA viral yük ve ALT değerlerinin karaciğerdeki steatoz, histolojik aktiviteindeksi ve fibroz ile arasındaki ilişkiyi araştırmak ve steatozun karaciğerfibrozisine etkisinin olup olmadığınının araştırılmasıdır.Kronik hepatit C tanısı almış ancak herhangi bir tedavi uygulanmamış 100hasta çalışma kapsamına alındı. Hastaların serum HCV RNA ve ALT değerlerikaraciğer biyopsisinden elde edilen steatoz, nekroinflamatuar aktivite indeksi vefibrozis skoru ile karşılaştırıldı.Çalışmaya alınan hastaların 63?ü kadın, 37?si erkek hastaydı. Yaşortalaması 55.48 ±11.04 yıl idi. Steatoz değerlendirilmesi Kleiner?e göre yapıldı.131Hastaların % 42?sinin steatoz evresi 0, % 41?inin steatoz evresi 1, %10?ununsteatoz evresi 2, % 7?sinin steatoz evresi 3 olarak saptandı. Nekroinflamatuaraktivite indeksi; Ishak?a göre (0-18) üzerinden değerlendirildi ve hastalar bu skorüzerinden 4 gruba ayrıldı. (1-4) Minimal Kronik Hepatit, (5-8) Hafif KronikHepatit, (9-13) Orta Aktiviteli Kronik Hepatit, (13-18) Ağır Aktiviteli KronikHepatit. Çalışmamızda, Hafif Kronik Hepatit C Hastalığı % 70.7 ile en çokgörülen karaciğer hastalığı idi. Minimal Kronik Hepatit C Hastalığı% 14.1, OrtaAktiviteli Kronik Hepatit C Hastalığı % 14.1, ve Ağır Aktiviteli Kronik Hepatit CHastalığı % 1 oranında görülmüştür. Hastaların karaciğer fibrozis skorlamasıIshak?a göre yapıldı ve hafif fibrozis % 74.7 ile en çok görülen fibrozis idi. %18.2 oranında hastada orta şiddette fibrozis görüldü, % 7.1 oranında hastada ağırşiddette fibrozis görüldü.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C is a virus that creates a chronic damage in the liver and causespersistent infection. What makes this illness different and important is not onlythat it causes liver deficiency, hepatocelluler carcinoma (HCC) and requires a newliver by becoming chronic at a high degree but also that it proceeds insidiously,has no clinic symptoms and infectious people create a reservoir in public. Therelation of the chronic Hepatitis C patients? quantitative HCV RNA values andserum transaminase elevation liver histology hasn?t been clearly explained yet.Whether the steatosis seen in the liver causes fibrosis progress or not is not knownyet. The aim of this study is to examine the relation between the values of HCVRNA viral load and ALT, steatosis, histologic activity index and fibrosis in liverand to search whether steatosis contribute the liver fibrosis or not.100 patients, who were diagnosed as chronic hepatitis C but were nottreated, were examined within the research. The patients? HCV RNA and serumALT values were compared with steatosis derived from liver biopsy, necroinflamatureactivity index and fibrosis score.100 patients including 63 women and 37 men got included in the study.The average age was 55.48 ± 11.04 years. Steatosis evaluation was madeaccording to Kleiner. Steatoz staging is evaluated as; 33 %-66 % stage 2, >66 % stage 3. % 42 of the patients?s steatosisstaging was established as 0 and % 41 of them was as stage 1 steatoz, % 10 ofthem was stage 2 steatoz, % 7 of them was stage 3 steatosis. Necroinflammatoryactivation index; periportal or periceptal interface hepatit (1-4), confluent necrosis(0-6), focal necrosis, apoptosis and focal inflammation (0-4), portal inflammation(0-4). The Necroinflammatory activation index was evaluated out of 18;according to this 1-4 were assessed as Minimal Chronic Hepatitis, 5-8 LightChronic Hepatitis, 9-13 Medium Activated Chronic Hepatitis, 13-18 HeavyActivated Chronic Hepatitis. As a result of the statistical data, Light ChronicHepatitis C was the most common liver disease with ratio of % 70.7 MinimalChronic Hepatitis C was seen with % 14.1, Medium Activated Chronic HepatitisC % 14.1, and Heavy Activated Chronic Hepatitis C % 1. The fibrosis score ofthe patients are evaluated as 0 fibrosis is absent, 1-2 is light fibrosis, 3-4 ismedium fibrosis, 5-6 is heavy fibrosis. As a result of the statistical data lightfibrosis was the most common fibrosis with the ratio of % 74.7 and mediumfibrosis % 18.2 and heavy fibrosis % 7.1 . In the correlation tests, negativecorrelation was found between HCV-RNA and steatosis.