Son 10 yılda doğum yapmış kadınlarda tiroid fonksiyon testlerinin fetal sonlanım ile ilişkisi
The relationship of thyroid function tests with fetalend of given in the last 10 years
  1. Tez No: 663518
  2. Yazar: DİLEK KILINÇ CANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Tiroid disfonksiyonu gebelikte en sık görülen endokrinolojik patolojidir. Gebelikte olumsuz fetomaternal komplikasyonları engellemek için tiroid fonksiyonlarının normal olması gerekmektedir.(1) Gebelik sırasında ve doğum sonrası dönemde tiroid hastalığının optimal yönetimi, anne ve fetal sağlık için önem arz etmektedir (2). Çalışmamızda gebeliğin ilk trimesterinde tiroid disfonksiyonu saptanan gebelerde mevcut tiroid disfonksiyonunun olumsuz fetal sonlanım ile ilişkisinin tespiti amaçlandı. YÖNTEM: Çalışma grubuna Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne 2010-2020 tarihleri arasında başvuran, gebelik haftası 4 ile 41 hafta arasında değişen 326 gebe alındı. Tüm olguların tiroid disfonksiyonu açısından ilk trimester serum Tiroid Stimulan Hormon (TSH), Serbest Tiroksin (FT4), Serbest Triiyodotironin (FT3), Tiroid Peroksidaz Antikor (anti-TPO) ve Antitiroglobulin Antikor (anti-TG) düzeyleri tarandı. Çalışmaya dahil edilen birinci trimesterde tiroid fonksiyon testleri bakılmış gebeler mevcut tiroid fonksiyon değerlerine göre hipotirodi, hipertiroidi, subklinik hipertiroidi, subklinik hipotirodi ve ötiroid olmak üzere gruplara ayrıldı. Bu gruplar abortus, erken preterm, geç preterm, term doğum, postterm doğum, ölü doğum, Erken Membran Rüptürü (EMR), Intrauterin Gelişme Geriliği (IUGR), oligohidroamnioz, preeklampsi, Gestasyonel Hipertansiyon (GHT), Gestasyonel Diyabetus Mellitus (GDM), doğum şekli, 1.dk apgar skoru, 5.dk apgar skoru, normal doğum oranı, sezaryen doğum oranı, fetal doğum ağırlığı ve fetal canlandırma yönünden karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışma grubunda hipotiroidi sıklığı %9 subklinik hipotiroidi sıklığı %28, hipertiroidi sıklığı %3, subklinik hipertiroidi %5 olarak tespit edildi. Tiroid disfonksiyonu tespit edilen ve edilmeyen gruplar ile tiroid otoimmünitesi olan ve olmayan gruplar arasında abortus, erken preterm, geç preterm, term doğum postterm doğum, IUGR, oligohidroamnioz, preeklampsi, GHT, GDM, doğum şekli, 1.dk apgar skoru, 5.dk apgar skoru, doğum ağırlıkları, fetal canlandırma yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Ancak hipertiroidisi olan gebelerde ölü doğum oranı anlamlı olarak yüksek bulundu. Ayrıca çalışma grubundaki gebeler beden kitle indekslerine göre sınıflama yapılarak TSH, FT4, T3 değerleri karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucu BKİ >30 den yüksek olanların serum TSH değerleri diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Çalışmamızın tümü göz önüne alındığında; ilk trimesterde ötiroid, hipotiroid, hipertiroid, subklinik hipotiroidi, subklinik hipertiroidi ve tiroid otoimmünitesi olan gebeler arasında fetal sonlanımları yönünden hipertirodisi olan gebelerin dahil oldugu grupta ölü doğum oranında diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptandı. SONUÇ: Hipertiroidi hasta grubunda ölü doğum oranında diğer gruplara göre anlamlı fark saptanmasıyla olumsuz fetal sonlanım elde edildi. Gebelik döneminde ve postpartum dönemde tiroid hastalıklarının uygun yönetiminin fetomaternal sonlanım üzerine olumlu etkisinin olması, tiroid disfonksiyonunun fetal nöropsikomotor gelişimini olumsuz etkilemesi ve bu çocukların IQ düzeylerinin daha düşük olması sebebiyle tiroid disfonksiyonu açısından ilk trimesterde tüm gebelerin tiroid fonksiyon testleri ile taranmasını öneriyoruz. Bu bağlamda klinik pratikte gebelik toksikozu ile diğer tirotoksikoz etyolojileri arasındaki ayırımı doğru yapmanın hayati olduğu ortaya çıkmaktadır. Tiroid otoimmünitesi ile olumsuz gebelik sonuçları arasındaki ilişki literatürde yapılan çalışmalar ile yeterince kanıtlanmadığı için tiroid otoantikor taramasının tüm gebelerde uygulanmasının maliyet açısından etkin olmadığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Thyroidal dysfunction is the most common endocrinological pathology during pregnancy. In order to prevent negative fetomaternal complications during pregnancy, thyroid functions should be normal. (1) Optimal effective management of thyroid disease during pregnancy and postpartum period is important for maternal and fetal health (2). In our study, we aimed to determine the relationship between the existing thyroid dysfunction and negative fetal outcome in pregnant women with thyroid dysfunction in the first trimester of pregnancy. METHODS: 326 pregnant women who applied to Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 2010-2020 with gestational weeks between 4 and 41 were included in the study group. First trimester serum TSH, FT4, FT3, anti-TPO and anti-TG levels were screened for thyroid dysfunction in all cases. Pregnant women included in this study were divided into 5 groups namely hypothyroidism, hyperthyroidism, subclinical hyperthyroidism, subclinical hypothyroidism and euthyroid respectively according to their current thyroid function values. These groups were compared in terms of abortion, early preterm, late preterm, term delivery, postterm delivery, stillbirth, premature rupture of membranes (EMR), intrauterine growth retardation (IUGR), oligohydramnios, preeclampsia, gestational hypertension (GHT), gestational diabetes (GDM), mode of delivery, 1st minute apgar score, 5th minute apgar score, normal delivery rate, cesarean delivery rate, fetal birth weight and fetal resuscitation. RESULTS: In the study group, the frequency of hypothyroidism was 9%, subclinical hypothyroidism 28%, hyperthyroidism 3%, subclinical hyperthyroidism 5%. Abortion, early preterm, late preterm, term labor posttherm delivery, IUGR, oligohydramnios, preeclampsia, GHT, GDM, mode of delivery, 1st minute apgar score, 5th minute between groups with and without thyroid dysfunction and groups with and without thyroid autoimmunity. There was no statistically significant difference in terms of apgar score, birth weights and fetal resuscitation. However, stillbirth rate was found to be significantly higher in pregnant women with hyperthyroidism. In addition, the pregnant women in the study group were classified according to their BMI index, and their TSH, FT4, T3 values were compared. As a result of this comparison, serum TSH values of those with BMI> 30 were found to be significantly higher than the other groups. Considering all of our work; A statistically significant difference was found in the rate of stillbirth in the group including pregnant women with hyperthyroidism in terms of fetal outcomes among pregnant women with euthyroid, hypothyroid, hyperthyroid, subclinical hypothyroidism, subclinical hyperthyroidism and thyroid autoimmunity in the first trimester. CONCLUSION: In the hyperthyroid patient group, a significant difference was found in the rate of stillbirth compared to the other groups, and a negative fetal outcome was obtained. We recommend that all pregnant women should be screened with thyroid function tests in the first trimester in terms of thyroid dysfunction, since proper management of thyroid diseases during pregnancy and postpartum period has a positive effect on fetomaternal outcome, thyroid dysfunction negatively affects fetal neuropsychomotor development and these children have lower IQ levels. In this context, it appears that it is vital to make the correct distinction between pregnancy toxicosis and other thyrotoxicosis etiologies in clinical practice. As the relationship between thyroid autoimmunity and adverse pregnancy outcomes is not sufficiently proven by the studies in the literature, we think that the application of thyroid autoantibody screening in all pregnant women is not justified.