Obstrüktif uyku apnesi olan hastalarda pozitif hava yolu basınç tedavisinin oksidatif stres ve hava yolu inflamasyonu üzerine etkisi
Influence of CPAP treatment on airway and systemic inflammation in OSAS patients
  1. Tez No: 281870
  2. Yazar: HARUN KARAMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÖZOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç:Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) uyku sırasında üst hava yollarındakitıkanıklıklar nedeni ile tekrarlayan solunumsal bozukluklar (apne, hipopne) sonucugelişen ve belirgin vücut sistemini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmadaamacımız, öncelikle, uyku laboratuarımızda yatarak tetkik edilen, benzer yaş ve bedenkitle indeksine sahip; orta veya ağır dereceli uyku apnesi olan 35 hastanınyoğunlaştırılmış solunum havası (YSH) ve serum örneklerinde tümör nekrotizan faktöralfa(TNF-?), interlökin - 6 (IL-6), CRP, 8-izoprostan (8-IP) ve nitrotirozin değerlerine3 aylık düzenli CPAP tedavisinin etkisini araştırmak planlandı.Materyal Metot:Çalışmaya tüm gece polisomnografi (PSG) ile orta ve ağır derecede toplam 35yeni OSAS tanısı konulan hasta alındı. PSG tetkiki takip eden sabah kan ve YSHörnekleri alındı. TNF alfa, IL-6, CRP ve sedimantasyon (inflamatuar belirteçler), 8-IP,nitrotirozin (oksidatif stres belirteçleri) hastaların serum ve YSH örneklerinde yüksekduyarlı kitlerle ölçüldü. 3 ay boyunca düzenli CPAP tedavisi kullanım ( haftada en az 5gün ve gecede 4 saatten fazla ) sonrası aynı belirteçlere bakıldı.Sonuçlar:Tüm EBC belirteçlerinin CPAP tedavisi ile gerilediği ve serum nitrotirozin ve 8-izoprostan seviyeleri belirgin derecede azaldığı tespit edildi. Sedimantasyon, CRP, IL-6ve TNF-alfa tedavi sonrası aynı kaldı.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), is characterized by recurrentrespiratory disorders (apnea, hypopnea) in upper airway obstruction during sleep andinduced a significant health problem affecting many body systems. The aim of the studywas to examine the influence of three months regular treatment of continuous positiveairway pressure (CPAP) on exhale breathing condensate (EBC) and serum TNF- alpha,IL-6 .8-isoprostan and peroxynitrite value in 35 moderate and severe OSAS patientswith similar age and body mass index.MethodsTotal of 35 patients who were newly diagnosed as moderate and severe OSASwith full night polysomnography were included to the study. fasting blood and EBCsamples were collected in the morning after polysomnography. Circulating to determineinflammation; levels of tumor necrosis factor alpha (TNF?), interleukin-6 (IL-6), CRPand sedimentation were measured and determine oxidative stres 8- isoprostane ,nitrotirozin levels were measured with high sensitivity .After treatment with threemonths CPAP(at least 5 days in a week and more than 4 hours nightly) all thesemeasurements were repeated.ResultsWe found that all markers in EBC significantly decreased with CPAP treatmentand also serum nitrotirozine and 8-isoprostane levels were significantly decreased withtreatment. Levels of sedimentation, CRP, IL-6 and TNF-alpha were remained sameafter treatment.