Çocuklarda asprosin düzeyi ile karaciğer yağlanması ve sol ventrikül fonksiyonları arasındaki ilişki
Association of asprosin levels with fatty liver and left ventricular function in children
  1. Tez No: 843768
  2. Yazar: FİDEL CEREN YAVUZYİLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL UĞUR HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Araştırmamızda sağlıklı, obez ve metabolik sendrom (MS) tanılı çocukların asprosin düzeylerinin karşılaştırılması ve asprosin düzeyi ile non-alkolik karaciğer yağlanması ve sol ventrikül fonksiyonuna ait ölçümler arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif, kesitsel olarak 1 yıllık süreçte çocuk polikliniklerine başvuran, obezite veya MS tanı kriterlerini sağlayan, 6-18 yaş arası çocuklarla yapıldı. Tüm hastaların asprosin değerleri ile karaciğer yağlanması açısından ultrasonografileri ve sol ventrikül fonksiyonları açısından ekokardiyografileri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar 3 gruba ayrıldı: i) Kontrol grubu/Grup 1; bilinen kronik hastalığı olmayan, karaciğer, böbrek, tiroit fonksiyon testleri normal olan, vücut kitle indeksi (VKİ) yaşına göre normal persentil aralığında olan HbA1c düzeyi normal olan, ii) Obez grup/Grup 2; yaşına göre VKİ %95 persentil ve üzerinde olan ve iii) MS'li grup/Grup 3; yaşına göre VKİ %95 persentil üzerinde olup Uluslararası Diyabet Federasyonu'na göre MS kriterlerini karşılayan. Bulgular: Asprosin seviyesi Grup 2 ve Grup 3'te kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı yüksek olarak saptandı (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to compare asprosin levels in healthy, obese and metabolic syndrome (MS) children and to investigate whether there is a relationship between asprosin levels and non-alcoholic fatty liver disease and left ventricular function. Materials and Methods: This prospective, cross-sectional study was conducted in children aged 6-18 years who applied to pediatric outpatient clinics in a 1-year period and met the diagnostic criteria for obesity or MS. All patients underwent ultrasonography for fatty liver disease and echocardiography for left ventricular function. The patients included in the study were divided into 3 groups: i) Control group/Group 1; no known chronic disease, normal liver, kidney, thyroid function tests, body mass index (BMI) in the normal percentile for age, normal HbA1c level, ii) Obese group/Group 2; BMI in the 95% percentile and above for age, and iii) MS group/Group 3; BMI in the 95% percentile for age and meeting the criteria for MS according to the International Diabetes Federation. Results: Asprosin levels were significantly higher in Group 2 and Group 3 compared to the control group (p=0.005).