Samsun-Bafra arası Amphibia (Urodela,Anura) türleri üzerinde taksonomik bir araştırma
A Taxonomical investigation about Amphibia (Urodela,Anura) species between Samsun-Bafra
- Tez No: 28187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ill SAMSUN-BAFRA ARASI AMPHIBIA (URODELA, ANURA) TÜRLERİ ÜZERİNDE TAKSONOMİK BİR ARAŞTIRMA ÖZET Bu çalışmada, araştırma alanı Samsun-Bafra arasında mevcut Amphibia türleri taksonomik bakımdan araştırılmıştır. Araştırma alanında, Pelobates syriacus, Bufo bufo, Bufo viridfs, Hyla arborea, Rana riâibunda, Rana dalmatina, Triturus cristatus ve Triturus vittatus olmak üzere toplam 8 tür belirlenmiştir. Bunlardan Hyla arborea, Rana dalmatina, Pelobates syriacus, Triturus cristatus ve Triturus vittatus türleri araştırma bölgemiz için ilk kez kaydedilen türlerdir. İncelenen her türün morfolojik karakterleri tanımlanmış, biometrik değerleri tablo halinde ayrı ayrı verilmiş ve yapılan biyolojik-ekolojik gözlemler kaydedilmiştir. İncelenen türlere ait örneklerin taksonomik karakterleri ile ilgili değerler, literatürde bu türler için verilen değerlerle karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
IV A TAXONOMICAL INVESTIGATION ABOUT AMPHIBIA (URODELA, ANURA) SPECIES BETWEEN SAMSUN-BAFRA ABSTRACT In this study, the Amphibia species between Samsun-Bafra were researched taxonomically. In the study area, totally eight species were determined as Pelobates syriacus, Bufo bufo, Bufo viridis, Hyla arborea, Rana ridibunda, Rana dalmatina, Triturus cristatus and Triturus vittatus. Hyla arborea, Rana dalmatina, Pelobates syriacus, Triturus cristatus and Triturus vittatus are newly recorded species for our country. The morphological characters and defined biometrical valmes of each species were represented in tables and the biological- ecological observations were recorded. The taxonomical features of investigated species were compared with the data of related literature.