Ülkemizde laringoskop dekontaminasyonunda kullanılan yöntemler ve tercih oranları
Methods in our country that are used for decontamination of laryngoscopes and their rates of preference
  1. Tez No: 281964
  2. Yazar: DİLBER KUMRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY OK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Teşhis ve tedavi amaçlı birden fazla kez kullanılan araçlarda çapraz enfeksiyonu önleyecek işlemlerin yapılması şarttır.Herhangi bir maddenin tüm mikroorganizmaların vejetatif ve spor şekillerinin öldürülmesine sterilizasyon denir (13). Dezenfeksiyon; cansız objelerden bakteri sporları hariç patojenik mikroorganizmaların çoğunu elimine etme işlemidir. Genellikle sıvı kimyasalar veya pastörizasyon ile sağlanır (15).Gereksiz dezenfektan kullanımının, dirençli hastane suçlarının seçilmesine ve hastane ortamında kolonize olarak salgınlara, ekonomik kayıplara ve çevre kirliliğine yol açma gibi olumsuz yönleri bulunduğundan, dezenfektan maddeler rastgele kullanılmamalıdır.Dezenfektanlar yüksek düzey, orta düzey ve düşük düzey dezenfektanlar olmak üzere 3 gruba ayrılır.Yarı kritik araçlar mukoza zarına temas eder ancak vücuda penetre olmazlar. Bu araçların dezenfeksiyonunda bakteri sporlarının dışında tüm mikroorganizmaların öldürülmesi amaçlanır. Laringoskoplar tüm parçaları ile sökülerek temizlenmeli ve bleydler yeniden kullanılmadan önce yüksek düzeyde dezenfekte edilmelidir(23).Her hasta kan yoluyla bulaşacak patojenlere karşı (HIV, HBV) potansiyel risk taşıdığından, ?Evrensel Önlemler Konsepti? dekontaminasyon prosedürlerinin her hastaya aynı şekilde uygulanmasını önerir.Çalışmamızın amacı ülkemizin çeşitli hastanerinde laringoskop dekontaminasyonunda tercih edilen yöntemlerin ve kullanım oranlarının tespit edilmesidir. Türkiyenin 180 farklı hastanesinde çalışan anestezi hekimleriyle yüzyüze görüşme yapılarak oluşturulan anket sonuçları değerlendirilmiştir.Seçilen yöntemlere bakıldığında % 65 lik bir bölümün yüksek seviyeli dezenfektan maddeyi tercih ettiği ve en çok gluteraldehiti kullanıldığı tespit edilmiştir.Anket sonuçları analiz edildiğinde dezenfeksiyon süresi olarak 20 dk. 'nın altında yanıt veren yaklaşık % 56 `lık bir bölüm yüksek seviyeli dezenfeksiyon standartını karşılayamamıştır.Kontamine olmuş rijid laringoskoplar P. aeroginosa kaynağıdır. Bu nedenle yetersiz dekontaminasyon halk sağlığı açısından büyük risk taşır.Her kullanım sonrası laringoskoplar yüksek düzey dezenfeksiyon / sterilizasyona ihtiyaç duyarlar. Mutlaka; yıkama, temizleme, yüksek düzey dezenfeksiyon uygulanmalı ve aletler kurulanmalıdır. Bu sayede mikrobiyal yayılma önlenebilecektir (32).
Özet (Çeviri)
Certain processes are required to be conducted in order to prevent cross infection in devices which are used more than once for diagnosis and treatment purposes.Exterminating vegetative and spore forms of all microorganisms of any substance is called sterilization (13). Disinfection is the process of eliminating most of the pathogenic microorganisms from non-viable objects except for bacteria spores. It is mostly performed with liquid chemicals or by pasteurization.Disinfectant substances should not be used randomly since unnecessary disinfectant use has adverse aspects such as selecting resistant nosocomial infections and causing plagues as colonies in hospital environment, economic losses and environment pollution.Disinfectants are divided into 3 groups as high-level, medium-level and low-level disinfectants:Semi-critical devices contact mucous membrane; however, they do not penetrate the body. All microorganisms, except for bacteria spores, are intended to be eliminated during the disinfection of such devices. Laryngoscopes should be cleaned after all of their components are disassembled, and blades should be disinfected at high level before using them.Universal Precautions Concept suggests applying decontamination procedures for each patient in the same manner because of the fact that each patient bears potential risk against pathogens to be infected via blood.The purpose of our study is to determine the methods preferred for laryngoscope decontamination and their usage rates in various hospitals all around our country. The survey results obtained by talking face-to-face with anesthesia physicians working at 180 different hospitals in Turkey are evaluated below:When the preferred methods are taken into consideration, it has been determined that 65% of them prefers high-level disinfectant substance and mostly uses glutaraldehyde.When the results of the survey are analyzed, a portion amounting to approximately 56% that have reported their disinfection duration under 20 minutes could not manage to meet the high-level disinfection standard.Contaminated rigid laryngoscopes cause P.aeroginosa. For this reason, insufficient decontamination poses a great risk for public health.Laryngoscopes need high-level disinfection/sterilization after each usage. Washing, cleaning, high-level disinfection processes should be applied and devices should be dried necessarily. Thus, microbial spread can be prevented.