Allerjik rinit astım birlikteliğinde doku ve serum sitokin yanıtı ve remodeling göstergeleri
Tissue and serum cytokine responses and indicators of remodeling in allergic rhinitis and asthma association
  1. Tez No: 281963
  2. Yazar: SERKAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Astım ve allerjik rinit çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalıklardandır ve çocukluk çağı acil ve poliklinik başvurularının oldukça büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Astım ve allerjik rinit sıklıkla bir çocukta aynı zamanda bulunan komorbid hastalıklardır. Her iki hastalığında kronik inflamasyona sekonder ortaya çıktığı günümüzde bilinmektedir. Bu kronik inflamasyona sekonder bronşlarda daha net olarak gösterilmiş olup nazal mukozada tam olarak varlığı kanıtlanamamış olan remodeling süreci oluşmakta, bu süreç her iki hastalığın semptomlarının oluşumuna katkıda bulunmakla birlikte aynı zamanda her iki hastalığa ait geri dönüşümü olmayan sonuçlara yol açmaktadır. Çalışmamızda amacımız astım ve allerjik rinit birlikteliğini simgeleyen tek havayolu tek hastalığı konsepti ışığı altında hem bronşlarda hemde nazal mukozada oluşan remodeling ve kronik inflamatuar yanıtların göstergeleri olan sitokinlerin ve mediatörlerin her iki hasta grubu arasında ve sağlıklı çocuklar arasında karşılaştırılmasıdır.Bu çalışma Ocak 2011- Nisan 2011 tarihleri arasında, Celal Bayar Üniversitesi, Tıp fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalı , Pediatrik Allerji ve Solunum bilim dalı polikliniğinde polen duyarlığı saptanan, yeni tanılı astım ve allerjik rinitli 6-18 yaş arası çocuklar üzerinde prospektif olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Both asthma and allergic rhinitis are the most commonly encountered chronic diseases of childhood and both constitute majority of the children admitting to the emergency departments and day time clinics. Asthma and allergic rhinitis are comorbid diseases, that are frequently accompanying each other in same child. Both conditions are known to be secondary to chronic inflammation. Remodeling process that has been characterized in bronchial structures better than nasal mucosa is responsible for manifestations of these diseases and also for irrevesible changes detected in both nasal and bronchial mucosa. Our aim with this study, in the light of united airway disease concept representing co-occurence of asthma and allergic rhinitis in same patient, was to compare levels of cytokines and mediators reponsible of the chronic inflamation and remodeling process both between asthmatic children and children with allergic rhinitis and between patient group and control group.This study was performed at Celal Bayar University, School of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Allergy and Pulmonology between January 2011 and April 2011. 40 Children with newly diagnosed asthma and both asthma and allergic rhinitis, who has been detected to have polen sensitivity and who was between 6-18 years old has been involved in the study. Control group was comprised of 20 healthy children without any allergic symptoms and symptoms related to other chronic conditions. Study has been performed prospectively. P value of less than 0.05 was accepted as statistically significant. 20 asthmatic children (12 Boys [%60]; 8 girls [% 40] ), 20 children with both asthma and allergic rhinitis children (12 Boys [%60]; 8 girls [%40] ) and 20 healthy children (11 Boys [% 55]; 9 girls [% 45]) were included in the study. Nasal lavage and serum samples were obtained from every children at the time of admission. Asthma and alllergic rhinitis symptom scores and pulmonary function test results, total IgE results and family history of atopy if exists were also recorded at the time of first admission. IFN-gama, IL-10, IL-5, TGF-beta, IL-4, IL-13, MMP-9, ve TIMP-1 levels were studied from the nasal lavage and serum samples obtained using ELİSA method.3 groups were similar regarding age and sexes. Pulmonary function tests and IgE levels were also similar between groups. IFN-gama, IL-10, IL-5, TGF-beta, IL-4, IL-13, MMP-9, ve TIMP-1 levels studied in nasal lavage fluid samples were found to be similar and statistically insignificant when compared between control group and both patient groups. Results of serum samples obtained for IFN-gama, IL-10, IL-5, TGF-beta, IL-4, IL-13, MMP-9, ve TIMP-1 levels were again statistically insignificant between study groups. Asthma symptom score was higher in asthmatic group compared to group of children with asthma and allergic rhinitis and the difference was statistically significant.In conclusion, in our study group, mediators and cytokines which were thought to be determinants of both chronic inflamation and remodeling in asthma and allergic rhinitis were found to be similar. We thought that this may due to small sample size of the study.