Keban ilçesi ve Elazığ şehir kanalizasyonunun Keban baraj gölüne döküldüğü kesimlerdeki alglerin mevsimsel değişimleri
  1. Tez No: 28197
  2. Yazar: AHMET KADRİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
I ÖZET Doktora Tezi KEBAN İLÇESİ VE ELAZI? ŞEHİR KANALİZASYONUNUN KEBAN BARAJ GÖLÜNE DÖKÜLDÜ?Ü KESİMLERDEKİ ALGLERİN MEVSİMSEL DE?İŞİMLERİ Ahmet Kadri ÇETİN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilin) Dalı 1 993, Sagfa: 1 07 Bu araştı rmada, Keban Baraj Gölü'nün İçme ve Keban bölgelerinde yayılım gösteren planktonik ve alglerin mevsimsel değişimleri Ocak 1991-Aralık 1992 tarihleri arasında incelenmiştir. Her iki bölgedeki fitoplankton ve berttik alg florası büyük ölçüde aym alg divizyolanna (Bacillariophyta, Chlorophyta, Chrysophyta, Cyanophyta, Dinophyta ve Euglenophyta) ait taksonlardan ibaret olmuş ve bentik alg florası fitoplanktona oranla daha önemli bulunmuştur. Bacillariophyta tem fitoplankton hem de bentik alf florası içerisinde en önemli alg grubudur. Sentrik diyatomeler bütün algler arasında bulunuş sıklıkları ve birey sayıları bakımından fitoplankton içinde ve sedimanlar üzerinde en dikkat çekici algler olmuşlardır. Bu çalışmada kaydedilen türler gölün özellikle İçme bölgesinin ötrofik karekterde olduğunu orisija koymuştur. ANAHTAR KELİMELER : Fitoplarfkton, Bentik, Alg Florası, Keban Baraj Gölü.
Özet (Çeviri)
jj SUMMARY PhD Thesis THE SEASONAL CHANGES IN ALGAL POPULATIONS IN KEBAN DAM LAKE AT KEBAN TOWNSHIP COAST AND AT REGION WHERE ELAZI? CITY SEWERAGE IS DISCHARGED Ahmet Kadri ÇETİN Eı rat University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology 1993, Paye: 107 in this study, planktonic and benthic algae of İçme and Keban regions of Keban Dam Late were investigated between January 1991 -December 1992. Both phytoplankton and benthic algal flora were constituted almost by the same algal divisio (Bacillariophyta, Chlorophyta, Chrysophyta, Cyanophyta, Dinophyta and Euglenophyta) and the benthic flora was found to be more conspicuous. Bacillariophyta was the most significant algal divisio both in the phytoplankton and benthic flora. Centric diatoms were the most conspicuous in the phytoplankton and benthic flora with respect to their frequency of occurrence and numbers of individuals. Algal taxa recorded in this study were similar to those of eutrophic lakes. KEY WORDS : Phytoplankton, Benthic, Algal Flora, Keban Dam Lake.