Mesane üroteliyal neoplazilerinde D2-40 ile saptanan lenfatik damar yoğunluğunun ve lenfatik endoteliyal büyüme faktörlerinin (VEGF-C and VEGF-D) ekspresyonunun klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
The relationship of lymphatic vessel density detected by D2-40 and expression of lymphatic endothelial growth factors (VEGF-C and VEGF-D) with clinicopathological parameters in bladder urothelial neoplasms
- Tez No: 281977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN NEŞE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada mesanenin 12 DMPPÜN, 84 DDPÜK ve 88 YDPÜK olgusu ile 8 CİS odağı ve 30 normal mukoza örneği yaş, cinsiyet, nüks, progresyon gibi klinik özellikler yanı sıra histopatolojik özellikler ile gözden geçirilmiştir.D2-40, VEGF-C ve VEGF-D ekspresyonları tümör derecesi, tümör evresi, tümörün nüks ve progresyonundaki yararlılıkları açısından immunhistokimyasal yöntemle incelenmiştir.PÜN'lü olguların yaşı tümörün histolojik derecesi ve invazyon derecesi (pT) ile pozitif korele bulunmakla birlikte (sırasıyla p?0,001, p=0,01), erkek ve kadın olgular arasında histolojik derece ve invazyon açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Nükslü grupta, nükssüz gruba göre histolojik derece ve invazyon daha yüksek saptanmıştır(sırasıyla p=0,006, p=0,000). Nüks gösteren toplam 34 olgunun 11'i histolojik derece progresyonu,18'i invazyon açısından progresyon göstermiştirNormal mukozada bulunan LDY, neoplastik oluşumlarda bulunan LDY'den daha düşük saptanmıştır (p=0,003). Tümörlü olgularda ise LDY, histolojik dereceve invazyon derecesi ile ilişkili olmakla birlikte nüksü öngörmede değerli bulunmamıştır. Artmış LDY'nin mesane ÜK'lerde prognostik belirleyicilerden olan histolojik derece (p=0.000) ve invazyon kapasitesi ile (p=0,001) ilişkili bulunması nedeniyle LDY'nin kötü prognoz ile ilişkili olduğu düşünülebilir. Çalışmamızda VEGF-C ekspresyonu arttıkça histolojik derece (p=0,026) ve invazyon derecesinin (p=0,034) azaldığı görülmektedir. VEGF-D ekspresyonu ise klinikopatolojik parametrelerden hiçbiri ile ilişkili bulunmamıştır. Literatürde mesane ÜK'lerinde VEGF-C ve VEGF-D için prognostik belirleyici olarak çelişkili sonuçların olması bu büyüme faktörlerinin geniş serilerde yeni antikorlarla araştırılması gerektiğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
The Relationship of Lymphatic Vessel Density Detected by D2-40 and Expression of Lymphatic Endothelial Growth Factors(VEGF-C and VEGF-D) with Clinicopathological Parametersin Bladder Urothelial NeoplasmsIn this study, 12 PUNLMP, 84 LGPUC, 88 HGPUC, 8 CIS cases diagnosed in the bladder and 30 normal mucosal samples have been evaluated for the clinical features such as age, sex, recurrence and progression as well as histopathological features. The expressions of D2-40, VEGF-C, and VEGF-D have been immunohistochemically examined for the relations with grade and stage of the tumors and for to predict of recurrence and progression.Although the age of patients with papillary urothelial neoplasms has been found positively correlated with grade and invasion (pT) (p?0,001, p=0,01, respectively), there was statistically no differences between male and females in terms of grade and invasion. It has been found that the grade and invasion degree were higher in patients showing recurrence than cases without recurrence (p=0,006, p=0,000, respectively). In 71 cases with recurrence, histological progression has been found in 11 cases and progression of invasion degree in 18 cases.LVD in normal mucosal samples has been found lower than those in neoplastic cases (p=0,003). In tumoral cases, LVD was found to be related with grade and invasion (p=0,000, p=0,001, respectively); however, it was not worthy to predict of the recurrence. Because LVD was related with grade and invasion capacity of the tumors, it could be extracted that LVD is a negative prognostic factor. In addition, increasing VEGF-C expression has been found to be correlated with the decreasing grade and invasion capacity (p=0,026, p=0,034, respectively). On the other hand, no relationship has been found between VEGF-D expression and clinicopathological parameters. Since many studies about VEGF-C and VEGF-D expression in urothelial cancers of the bladder are contradicting each other, it is needed to study in large series and with new antibodies for these growth factors.