Mesanenin noninvaziv papiller ürotelyal neoplazilerinde; MUC1 ve P53 ekspresyonunun değerlendirilmesi, grade ile karşılaştırılması ve ayırıcı tanıdaki yeri
Evaluation of MUC1 and P53 expression in noninvasive papillary urothelial neoplasia of bladder and also comparison with tumor grade
- Tez No: 741664
- Danışmanlar: DR. ELİF ÖZER, DOÇ. DR. SEMA HÜCÜMENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mesanede görülen tümörlerin %98'i epitelyal orijinlidir ve bunların % 98'i ürotelyal karsinomlardır. Ürotelyal karsinom ileri yaşta ve erkeklerde daha sık görülmektedir. En önemli prognostik faktör grade ve evredir. Mesane tümörlerinin sınıflanmasında noninvaziv papiller ürotelyal tümörler zorluk teşkil etmektedirler. Özellikle de PUNLMP ile noninvaziv LGPUC ayrımında mitoz, sıralanma artışı, pleomorfizm ve papillaların füzyonunun değerlendirildiği histolojik parametreler yetersiz kalabilmektedir. Noninvaziv papiller ürotelyal neoplazilerin ayrımı rekürrens oranlarının farklılığından dolayı hasta takibi açısından önem arz etmektedir. Çalışmamızda papiller ürotelyal neoplazi olgularınının bir kısmını prospektif bir kısmını da retrospektif olarak değerlendirdik. Bu değerlendirmede ise 2004 WHO/ ISUP 1998 sınıflamasında kullanılan histolojik parametrelerini kullanan algoritmadan faydalanıldı. Bu skorlama sistemine göre olgular tekrar gözden geçirildiğinde önceki tanılarla uyumlu olduğu sonucuna vardık. Böyle bir algoritma ile daha objektif sonuçlar vermek mümkündür Çalışmaya TUR ve biyopsi materyallerinden tanı almış 20 noninvaziv LGPUC, 13 noninvaziv HGPUC, 17 PUNLMP ve 1 papillom olgusu dahil edildi. Papillom tek bir vaka olduğu için istatiksel olarak değerlendirilmeye alınmadı. Her olgunun yaş ve cinsiyet gibi klinik özellikleri ve progresyonu değerlendirildi. Bu olgulara immünohistokimyasal olarak p53 ve MUC1 uygulanarak boyanma paterni ile tümör grade'i ve progresyon oranları karşılaştırıldı. Olguların neredeyse tamamı erkek cinsiyetinden oluşmaktadır. Bu da erkek cinsiyet ile etyoloji arasındaki ilişkiyi destekler niteliktedir. Olgularda grade ile korele olarak p53 ekspresyonu yüksek bulunmuştur. MUC1 de artan tümör grade'i ile korele olarak aberran birikime bağlı boyanma paterni göstermektedir. MUC1 'in özellikle bazal ve stoplazmik boyanma paterninin noninvaziv LGPUC/ HGPUC ve PUNLMP arasında daha anlamlı farklılık gösterdiği gözlenmiştir. Vaka sayısının az olmasından dolayı ve takip yetersizliğinden dolayı progresyon ile MUC1, p53 ve grade arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç olarak p53 ve MUC1 ekspresyonu tümör grade'i ile korele olarak bulunmuştur. Ayrıca net ayrımın yapılamadğı olgularda p53 ve MUC1 'in yardımcı belirteçler olabileceğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The tumors of bladder is commonly urothelial origin with the ratio %98 and %98 of these tumors are urothelial carcinomas. We see urothelial carcinoma frequently in men and elderly patients. The most important prognostic parameter of this tumor is grade and stage. The classification of noninvasive papillary urothelial neoplasia of bladder presents a challenge. Histhological parameters such as mitoses, papillary fusion, stratification and pleomorfism that are used for the distinction between PUNLMP and noninvasive LGPUC sometimes fail. But the distinction of the noninvasive papillary urothelial neoplasies is important because of the different recurrence ratio. In our study we evaluated some cases of papillary urothelial neoplasia retrospesctively, while some prospectively. In this evaluation we used an algorithm, used in 2004 WHO/ ISUP 1998, which allows histhological parameters. We concluded that the cases comply with the previous ones after a revision accroding to this scoring system. Through such an algorithm more objective results can be obtained. We used 20 noninvasive LGPUC, 13 noninvasive HGPUC, 17 PUNLMP and 1 papilloma diagnosed with TUR or biopsy. Because papilloma was the single case we did not evaluate it as statistically. We evaluated clinical features of each case such as age and sex, and progression of tumor. We applied p53 and MUC1 markers immunohistochemically to all of the cases and we compared the tumor grade and progression ratio of tumor with p53 and MUC1 expression. Almost all of the cases consist of male sex. This supports the relationship between male sex and etiology of bladder tumors. In our cases of high-grade we found high grade p53 expression. Correspondingly MUC1 has aberran expression pattern relatively to tumor grade. Especially for differantiating noninvasive LGPUC and HGPUC from PUNLMP, MUC1 expression has expressive difference. Because of the inadequate number of cases and insufficient following up, we did not get a meaningful relationship between progression and tumor grade, and p53 and MUC1 expression. In conclusion expression of p53 and MUC1 comply with tumor grade. Moreover, for noninvasive papillary cases that cannot differantiated, we can say p53 and MUC1 may be helpful markers.