Mesanenin non- invaziv papiller ürotelyal neplazilerinde rekürrens ve progresyonu öngörebilecek klinik ve histomorfolojik parametrelerin analizi
Clinical and pathological analysis of the parameters that can be predictive for recurrence and progression in non-invasive papillary urothelial neoplasias of the urinary bladder
- Tez No: 360222
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BAYDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mesanenin non-invaziv papiller ürotelyal neoplazileri (NİPÜN) sık nüks eden ve prognozu değişkenlik gösteren kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan kontroller ve tedaviler nedeniyle hasta başına maliyeti en yüksek kanser tipidir. Bu çalışmanın amacı NİPÜN tanısı alan olguların klinik ve patolojik parametreler arasında rekürrens ve progresyonu öngörebilecek olanları ortaya koymaktır. Çalışmada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2000 ile 2010 yılları arasında primer tanısı bu merkezde konan ve en az bir yıllık klinik takibi olan 115 mesane kökenli NİPÜN olgusu analiz edilmiştir. Olguların %7'si düşük malignite potansiyelli papiller ürotelyal neoplazi, %71'i düşük dereceli non-invaziv papiller ürotelyal karsinom ve %22'si yüksek dereceli non-invaziv papiller ürotelyal karsinom tanısı almıştır. Primer tümörden ve nüks materyallerinden, tümörlü ve normal mukozayı içeren doku mikro-dizinleri hazırlanmıştır. Bunlardan elde edilen kesitlerde PTEN, phos-Akt, phos-mTOR, phos-S6, phos-4E-BP1, p27, c-MYC, siklin D1, siklin D3, p53, p63, 34BE12, SK-20, SK-7, sinaptofizin, kromogranin ve Ki-67 ekspresyonu, in-situ hibridizasyon yöntemi ile HER2 gen amplifikasyonu ve Kr17 anöploidileri araştırılmıştır. Olguların %49,6'sında rekürrens, %12,17'sinde progresyon gelişmiştir. Çalışma sonucunda tek değişkenli analizlerde yüksek Ki-67 proliferasyon indeksi ve yüksek phos-mTOR ekspresyonu progresyon ile ilişkili bulunmuştur. Erkek cinsiyet ve 27 mm üzerindeki tümör boyutu rekürrens riskini arttıran bağımsız klinik risk faktörleridir. 10 BBA'da 2 ve üzerindeki mitoz sayısının rekürrens riskini arttırdığı görülmüştür (p=0,024). Sonuç olarak, rekürrensi öngörmede tümör boyutunun tespiti ve mitoz sayısının belirlenmesi önemlidir. Ki67 ve phos-mTOR progresyon gösterecek olguları önceden tespit etmede faydalı olabilecek immünohistokimyasal belirteçlerdir.
Özet (Çeviri)
Non-invasive papillary neoplasia of the urinary bladder (NIPUN) is a chronic disease with frequent recurrence and variable prognosis. Due to lifelong control regimens and repetitive treatments, it is the most expensive tumor per capita. The aim of this study is to establish clinical and pathological parameters that can predict recurrence and progression in NIPUN. 115 cases of NIPUN of which the primary diagnoses were given in the Pathology Department of Hacettepe University Hospital between the years 2000 ? 2010 with at least one year clinical follow-up were analysed. 7% of the cases were papillary urothelial neoplasia of low malignant potential, 71% were low grade non-invasive papillary urothelial carcinoma and 22% were high grade non-invasive papillary urothelial carcinoma. Tissue microarrays containing both tumor tissue and nontumoral mucosa from primary and recurrent lesions were prepared. The immunohistochemical expressions of PTEN, phos-Akt, phos-mTOR, phos-S6, phos-4E-BP1, p27, c-MYC, cyclin D1, cyclin D3, p53, p63, 34BE12, SK-20, SK-7, synaptophysin, chromogranin and Ki-67 were explored, and HER2 gene amplification and Chr17 aneuploidy were investigated by in-situ hybridisation on the cut-sections from microarrays. 49.6% of the cases showed recurrence and 12.17% had progression. Results of univariant analysis indicated that high Ki-67 proliferation index and high phos-mTOR were associated with progression. Male sex and tumor size larger than 27 mm were independent prognostic factors that correlated with the risk of recurrence. 2 or more mitoses per 10 HPFs had statistically significant relation with the risk of recurrence (p=0.024). As a conclusion, noting the size of tumor and mitotic count is important. Ki-67 and phos-mTOR are the immunohistochemical markers that can be useful to determine the group of cases that may progress.