Septik ve nonseptik hastada APACHE II ve SOFA Skorlama Sistemleri, prokalsitonin mortalite ile ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Septik and nonseptic patients, APACHE II and SOFA Scoring Systems, procalcitonin retrospective evaluation of the relationship between mortality
  1. Tez No: 281980
  2. Yazar: GÜLSEDA DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇİVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tıptaki tüm gelişmelere karşın Yoğun Bakım Ünitesinde sepsis mortalitesi hala yüksek bir klinik durumdur. Yoğun bakım ünitesinde skorlama sistemleri, mortalite ve morbidite tahmini, hastaların tanımlanması ve tedavisinin planlanarak izlenmesini kolaylaştırmaktadır. Ciddi enfeksiyonlar ile enfeksiyöz nedenlere bağlı olmayan sistemik inflamasyonların oluşturdukları klinik tablolar birbirine çok benzemektedir. Bu iki durumun ayırıcı tanısının yapılabilmesi, hastalara gereksiz antimikrobiyal tedavi uygulanmasını önleyerek, uygun tedavi yaklaşımlarında bulunulmasını sağlayacaktır. Böylece morbidite, mortalite ve bakım maliyetlerinin de azalması mümkün olabilecektir. ProCT ciddi bakteriyel infeksiyonların tanısında ve yine bakteriyel infeksiyonları nonbakteriyel infeksiyonlardan ayırt etmede önemli parametredir.Çalışmamızda ProCT'nin septik hastalarda mortalite tahminindeki yerinin önemi; SOFA, APACHE II skorlama sistemlerinin mortaliteyi tahmindeki yeri ile ilişkisi değerlendirilmiştir.Çalışmamıza 53 yoğun bakım hastası dahil edilmiştir. Hastaların verileri arşivden retrospektif olarak temin edilmiş. Giriş ve çıkış günü APACHE II, SOFA ve ProCT değerleri kaydedilmiştir. Hastalar ACCP/SCCM uzlaşı kriterlerine uygun olarak septik ve nonseptik olarak ayrılmıştır. Alt gruplar yaşayan ve ölenler şeklinde belirlenmiştir.Gruplar arası anlamlılıklara bakılınca, septik ölen hastalarda çıkış SOFA, APACHE II skorları ve giriş, çıkış ProCT değerleri anlamlı bulunmuştur. Mortalite tahmininde ProCT değerinin de anlamlı bir belirteç olabileceği kanısına varılmıştır.Sonuç olarak ProCT'nin septik olgularda infeksiyonu göstermede duyarlı bir parametre olduğu ve sepsiste mortalite ilişkisini değerlendirmede skorlama sistemleri gibi anlamlı bir parametre olabileceği çalışmamızla gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite all the advances in medicine is still a high mortality of sepsis in the Intensive Care Unit of the clinical condition. Intensive care unit scoring systems, the estimated mortality and morbidity, identification of patients and facilitate monitoring of treatment planned.Serious infections due to non-infectious systemic inflammation with the clinical charts are very similar. The differential diagnosis of these two situations can be made, the application of patients by preventing unnecessary antimicrobial treatment, appropriate treatment approaches will find. Thus, morbidity, mortality and the reduction of maintenance costs will be possible. Diagnosis of serious bacterial infections and bacterial infections, ProCT still important parameter to distinguish nonbakteriyel infections.The importance of the place of study, the estimation of mortality in patients with septic ProCT'nin, SOFA, APACHE II scoring systems in place of the relationship between mortality estimations were evaluated. The study included 53 patients who were in intensive care. Data were obtained retrospectively from the archive of the patients. Input and output on the APACHE II, SOFA and ProCT values were recorded. Patients ACCP / SCCM consensus criteria, in accordance with the septic and nonseptik reserved. Sub-groups identified as living or deceased.Significant judging from the groups, patients who died of septic output SOFA, APACHE II scores and input, output ProCT values were significant. May be a significant marker in the prediction of the value of ProCT concluded. As a result, a sensitive parameter to demonstrate infection in patients with septic ProCT'nin the assessment of the relationship between mortality and sepsis, such as scoring systems were asked to show our study may be a significant parameter.