Yoğun bakım ünitesine yatan kronik böbrek hastalığı hastalarının genel özellikleri ve yoğun bakım mortalitesini etkileyen faktörler
General characteristics of chronic kidney disease patients hospitalized in the intensive care unit and factors affecting intensive care mortality
- Tez No: 761904
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ: Kronik böbrek hastalığı (KBH) nedenden bağımsız olarak en az 3 ay boyunca devam eden böbrek hasarı ve/veya azalmış böbrek fonksiyonu olarak tanımlanır. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artan prevalans gösteren bu hastaların yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) yönetiminin ve sağkalım başta olmak üzere sonuçlarının ortaya konması sağlık politikaları açısından önemlidir. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları YBÜ'ye yatan KBH tanısı ile izlenen hastaların genel özelliklerini ortaya koymayı ve bu hastalarda mortaliteye etki eden faktörleri ortaya koymayı hedefledik. YÖNTEM: Veriler, 01.01.2015- 31.12.2021 tarihlerinde Gazi Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları YBÜ'ye kabul edilen KBH tanılı hastalar için YBÜ kayıtlarından ve hastane bilgi sisteminden toplanmıştır. Toplam 348 hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm verilere tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Ek olarak hastalar YBÜ'de ölen ve yaşayan hastalar olmak üzere ikiye ayrılarak karşılaştırılma yapılmıştır. Tek değişkenli ardından çok değişkenli analiz ile mortaliteye etki eden faktörler ortaya konulmuştur. p değerinin 0.05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Chronic kidney disease (CKD) is defined as kidney damage and/or decreased kidney function that persists for at least 3 months, regardless of the cause. It is important in terms of health policies to reveal the management of these patients, who have an increasing prevalence in the world and in our country in recent years, in intensive care units (ICU) and their outcomes, especially survival. In our study, we aimed to reveal the general characteristics of patients hospitalized in Gazi University Hospital Internal Medicine ICU with the diagnosis of CKD and to reveal the factors affecting mortality in these patients. METHOD: Data were collected from ICU records and hospital information system for patients with CKD who were admitted to Gazi University Hospital Internal Medicine ICU between 01.01.2015 and 31.12.2021. A total of 348 patients were included in the study. Descriptive statistics were made for all data. In addition, the patients were divided into two as those who died and those who lived in the ICU, and a comparison was made. The factors affecting mortality were revealed by univariate followed by multivariate analysis. A p value of 0.05 for all).