Acil servislere başvuran kafa travmalı hastaların geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of head traumas
  1. Tez No: 281990
  2. Yazar: FATİH SELVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDEGÜL KARADAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç:Acil servise başvuran olguların önemli bir kısmını kafa travma hastaları oluşturmaktadır. Ülkemizde kafa travmalarının epidemiyolojisi konusunda yapılmış az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmanın amacı kafa travması geçiren vakaları değerlendirmek ve kafa travmaları konusunda ülkemizin epidemiyolojik verilerine katkıda bulunmaktır.Materyal ve Metod:Bu çalışmada, 01.01.2008 ile 31.12.2009 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine kafa travması ile başvuran hastaların kayıtları geriye dönük olarak inceledik.Hastaların yaşı, cinsiyeti, travma özellikleri, travmanın ciddiyeti (Glasgow Koma ve Travma Ciddiyet Skorları kullanılarak), nöroradyolojik değerlendirme (Beyin Tomografisi bulguları), mortalite ve morbidite frekansları, yattığı servis, tedavi yöntemleri, hastanede kalma süresi, operasyon gereksinimi ve çıkış durumları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Background:Head trauma patients constitute a major part of referrals to emergency unit. There are a few clinical studies about the epidemiology of head trauma in our country. The aim of this study wast to contribute to the epidemiological database of our country with regard to head traumas.Material and Method:In this study, we analyzed retrospectively patients with head trauma who admitted to Emergency Department, Medical Faculty of Yüzüncü Yıl University between 01.01.2008 and 31.12.2009.Age, gender of the patients, trauma properties, severity of trauma (with using Glasgow Come and Injury Severity Scores) neuroradiological evaluation (Computerized Tomographic findings), mortality and morbidity frequencies, hospitalized clinic, treatment modalities, length of hospital stay , operation requirement and outcomes were examined.