Spalax leucodon ve Spalax ehrenbergi'de nukleolus organizatör bölgenin tespiti ve evolusyoner durumu
- Tez No: 39574
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. DOĞAN GÜLKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, bazı Spalax türlerinin nükleolus organizatör bölgelerinin (NOB) tespiti ve bunun evolusyoner önemi çalışılmıştır. NOB analizleri Fırat nehrinin orta kısmındaki alanlarda toplanan iki Spa/ax türü ( Spalax leucodon ve Spa/ax ehrenbergi ) üzerinde yapılmıştır. Bütün preparatlar“ Colchicine - hypotonic - citrate ”tekniği ile hazırlanmış ve“ Howell ve Black'ın gümüş nitrat ”tekniği ile boyanmıştır. Araştırma alanının Malatya kısmından elde edilen Spalax leucodon kromozom takımında 3 çift nükleolar kromozom içermektedir. Ancak, nehrin Elazığ tarafından elde edilen Spalax ehrenbergi tüm kromozom takımında 2 çift nükleolar kromozom içermektedir. Sonuçta evolusyoner açıdan Spalax ehrenbergi'deki translokas- yonun olabilirliği tartışılmış ve Spalax 'm evolusyoner durumu yeniden gözden geçirilmiştir. Ill
Özet (Çeviri)
In this study, determination and evolutionary significance of the nucleolar organizer regions (NORs) of some species Spa/ax have been investigated. Analysis of NORs were conducted in the two species of Spa/ax {Spa/ax leucodon and Spa/ax ehrenbergi), from middle region of river Euphrates Each slide were prepared using“Colchicine-hypotonic- citrate”technique and stained“Howell and Black's silver nitrate”technique. Spalax leucodon, from Malatya region of the field, has been including 3 pairs of nucleolar chromosomes in the chromosome set. However, Spalax ehrenbergi, from Elazığ side of the river, has been including 2 pairs of nucleolar chromosomes in the whole chromosome complement. In the result, the possibility of the translocation in the Spalax ehrenbergi was discussed from evolutionary point of wiev and evolutionary background of Spalax was rewieved. Iv