Diskret Subaortik Stenoz - Cerrahi tedavisi ve uzun dönem sonuçlarının incelenmesi
Discrete Subaortic Stenosis - Surgical treatment and long term follow-up results
  1. Tez No: 282017
  2. Yazar: SOYSAL TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Subvalvüler aort stenozu nedenlerinden biri olan diskret subaortik stenozun prevalansı %6,7 civarındadır ve tedavisi cerrahi rezeksiyondur. Operasyon sonrası rekürrensin azaltılması için, diskret membranın oluşumunda rol oynayan etkenler (genetik özellikler, türbulans akım vb.) sonucu sol ventrikül çıkım yolunda oluşan stenoz da, membran rezeksiyonuna eklenecek miyektomi ile tedavi edilmelidir.Diskret Subaortik Stenoz tanısıyla Eylül 1995 ? Ocak 2011 arası opere edilen 72 hastanın verileri retrospektif olarak tarandı. Operasyonda tüm hastalara membran rezeksiyonu ile birlikte miyektomi de uygulandı. Hastalar operasyon sonrası erken dönem ve sonrasında geç dönem takip sonuçları ile analiz edildi.Operasyon sonrası, tüm hastaların sol ventrikül çıkım yolu gradientlerinde, istatiksel olarak anlamlı bir düşüş saptandı. Aynı zamanda hastalarda mevcut ilerleyici aort yetmezliği tablosunun, operasyon sonrası ilerlemesini durdurduğu, hatta bazı hastalarda gerilediği saptandı. Uzun dönem takipte de, hastaların 2'si hariç, restenoz nedeniyle reoperasyon gereksinimi olmadı. Bir hastaya aort stenozu nedeniyle aort kapak replasmanı gerekirken, 4 hastanın da aort yetmezlik derecesi 1'den (hafif) 2'ye (orta) yükseldi.Sonuç olarak, diskret subaortik stenozlu hastaların cerrahi tedavisinde, fibromuskuler membranın rezeksiyonuna eklenen miyektomi, deneyimli ellerce yapıldığında, düşük morbiditeli bir uygulamadır ve hastalarda uzun dönemde rekürrens gelişmemesi ve aort kapak yetmezliğinin ilerlememesi için mutlaka cerrahi tedaviye eklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The prevalance of discrete subaortic stenosis, one of the reasons of subvalvular aortic stenosis, is about 6,7% and the treatment is surgical resection. For the reduction of recurrence after the operation, as a result of factors, that play a role in the formation of discrete membrane, created left ventricular outflow stenosis should be treated by adding myectomy to membrane resection.Retrospective data from 72 patients that were operated between September 1995 ? January 2011 with the diagnosis of discrete subaortic stenosis were reviewed. In the operation, all patients underwent myectomy with resection of the membrane. Patients were fallowed with the early and late post-operative results. The gradient of LVOT showed post-operatively a statistically significant decline in all of patients. The progress of current progressive aortic insufficiency was stopped, or even regressed in some patients. Except 2 of them, none of the patients need reoperation because of restenosis in long term fallow-up. One patient should have aortic valve replacement due to aortic stenosis and in 4 patients, aortic insufficiency was increased from 1 (mild) to 2 (moderate).As a result, in surgical treatment of discrete subaortic stenosis, myectomy added to resection of fibromuscular membrane, is a prosedure with low morbidity by experienced surgeons. It should to be added to surgical prosedure to prevent restenosis and progression of aortic insufficiency.