Pediyatrik cerrahi ameliyathane çalışanlarında genotoksik etkinin mikro çekirdek yöntemiyle değerlendirilmesi
The evaluation of genotoxic effects in operating room personnel of pediatric surgery with micronucleus method
- Tez No: 282035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE KARABIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ameliyathane ortam havasındaki atık anestezik gazlara bağlı olarak ameliyathane çalışanlarında genotoksik etki meydana geldiği bilinmektedir. İnhalasyon anesteziklerinin ortam havasında ölçülen en yüksek düzeyleri kulak burun boğaz ve pediyatrik cerrahi ameliyathanelerinde görülmektedir. Bu çalışmanın amacı pediyatrik cerrahi ameliyathanelerinde çalışan kişilerde mesleki maruziyete bağlı oluşan genotoksik etkiyi mikro çekirdek yöntemiyle araştırmaktır.Çocuk hastalıkları hastanelerinde gerçekleştirilen bu çalışmada, ameliyathanede görev yapmakta olan 30 çalışan (13 anestezi çalışanı, 10 ameliyathane hemşiresi, 7 ameliyathane personeli) ameliyathane grubu olarak belirlendi. Aynı hastanelerden ameliyathane grubuyla yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sigara ve alkol kullanma alışkanlıkları benzer olan ameliyathane dışında çalışan 30 hastane çalışanı kontrol grubu olarak seçildi. Her bireye genotoksik etkiyi artıran durumların sorgulandığı anket uygulandıktan sonra bukkal epitel örnekleri alındı. Mikro çekirdek yöntemine uygun boyama işleminden sonra mikroskopik değerlendirme yapıldı.Ameliyathane grubunda mikro çekirdek sıklıkları Kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.05).Bu çalışmada, pediyatrik cerrahi ameliyathane çalışanlarında, özellikle daha genç ve anestezi çalışanı olanlarda daha belirgin olmak üzere genotoksik etki meydana geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known that healthcare workers in the operating room are exposed to genotoxic effects due to waste anesthetic gases in the operating room. The maximum levels of inhalation anesthetics are detected in ear nose throat and pediatric surgery theatres. The aim of this study is to investigate the genotoxic effects due to occupational exposure of pediatric surgery operating room personnel by micro nucleus method.This study was performed in children?s hospitals in 30 operating room personnel (13 anesthesiologists and anesthesia technicians, 10 operating room nurses, 7 operating room worker). In the same hospital age, gender, body mass index, alcohol and cigarette consumption matching 30 workers from other parts of hospital were chosen as control group. After applying all applicants a survey about investigating situations increasing genotoxic effect, buccal epithel samples were collected. Microscopic evaluation was performed after staining for micro nucleus method.In operating room group micro nucleus frequency was significantly increased compared to contol group (p0.05).In this study, genotoxic effects were observed in pediatric surgery operating room personel especially in young anesthesiology personnel.