Çoğul gebeliklerde perinatal sonuçlar
Perinatal results in multiple pregnancy cases
  1. Tez No: 282039
  2. Yazar: NECDET ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CÜNEYT EVRÜKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde gerçekleşen, spontan çoğul gebelikleri ve invitrofertilizasyon yöntemi sonucu oluşmuş çoğul gebelikleri inceleyerek perinatal sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında Ocak 2005 ile Aralık 2009 tarihleri arasında gerçekleşen çoğul gebelikler retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan olgular; gebeliklerinin yıllara göre dağılımı? gebelerin yaş ortalaması, ortalama gebelik haftası, parite, doğum şekli, doğum ağırlığı, EMR varlığı¸ gebeliklerin spontan mı yoksa tedaviyle mi oluştuğu, tedavi ile oluştuysa hangi tür yardımcı üreme tekniklerinin kullanıldığı, cinsiyet, sezaryen endikasyonları, abortus ortalamaları, doğum sırasındaki prezantasyonları, fetal problemler, gebeliklerin koryoniste ve amniyosite durumları, fetal redüksiyon, fetuslar arasındaki diskordans durumları gebelik anemisi, anneye kan transfüzyonu, serklaj, abortus imminens, emezis gravidarum, hiperemezis, APGAR değerleri? HTC doğum öncesi ve sonrası, RH uyuşmazlığı, BMI, yoğun bakım gereksinimleri, yatış nedenleri ölü doğan¸ gebelikte ortaya çıkan obstetrik komplikasyonlar açısından incelendi. Gruplar arasında morbidite ve mortalite yönünden fark araştırıldı.Bulgular: Çalışma kriterlerine uyan toplam 29 spontan ve 40 tedavi gebelik olgusu çalışmaya alındı. iki grup karşılaştırıldığında anne yaşı ortalamaları gruplar arası fark anlamlı bulundu. Bebeklerin ortalama gebelik haftaları ve ortalama doğum ağırlıkları her iki grupta da düşüktü ve gruplar arası fark anlamlı bulundu. Bebeklerin 1. ve 5. dakika APGAR değerleri ortalamaları karşılaştırıldığında spontan grupta ve tedavi grubunda sonuçlar benzerdi ve istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. Apgar skoru düşüklüğü ile prematürite ve immatürite arasında anlamlı ilişki saptandı. EMR sıklığında; Tedavi gebeliği ile spontan gebelik arasında istatistiksel olarak ilişkide anlamlı farklılık bulunamadı. Perinatal mortalite ile gebelik haftası ve düşük doğum ağırlığı arasında istatistiksel anlamlılık mevcuttu, yatış nedenleri, hastanede kalış süreleri, yoğun bakım gereksinimleri, ölen bebek sayıları açısından ortalamalar benzerdi. iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to assess retrospectively the perinatal results observed in our clinic by evaluating the spontaneous multiple pregnancies and the multiple pregnancy cases as a result of in vitro fertilization method.Instrument And Method: in our study, the multiple pregnancies occurred between January 2005 and December 2009 within Department Of Obstetrics And Gynecology, Faculty Of Medicine, University of Cukurova were assessed retrospectively. The cases practiced in this study were analyzed according to the following concerns: The distribution of the pregnancies by years; the average of age, average gestational week, parity, delivery method, interbirth, EMR existence; whether the pregnancies were spontaneous or as a result of treatment; if treatment was applied, what type of assisted productive techniques were managed; sex, indications of caesarian, abortus averages, presentations during delivery; fetal problems, chorionisty and amniosity situations of maternities, fetal reduction, discordant situations between fetus, pregnancy anemia, blood transfusion to mother, cerclage, abortus imminence, emesis gravidarum, hyperemesis, values of APGAR, prenatal and postnatal HTC, RH incompatibility, BMI, intensive care necessities, reasons for hospitalization, stillborn and obstetric complications occurring during maternity. the differences between groups were searched in terms of morbidity and mortality.Findings: 29 spontaneous and 40 treatment pregnancy cases complying with the criteria of the study were considered during the study. When compared the two groups, the difference in mother age averages between the groups was meaningful. The average pregnancy weeks of the infants and average weight of infants were low in both groups, and the difference between groups was considered significant. When compared the APGAR value averages of the infants in 1st and 5th minutes, the results were similar in spontaneous group and treatment group, so they were not significant statistically. Significant relationship was stated between decrease in APGAR score and prematurity and immaturity. In EMR frequency, statistically no significant differences in relationship were found between treatment pregnancy and spontaneous pregnancy. There were statistically meaningfulness between perinatal mortality and gestational week and low birth weight; however, no expressive differences were observed in terms of hospitalization reasons, duration of hospital stay, intensive care necessities and infant death rate; the averages were similar.