Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalıkları ile B ve C viral hepatiti ilişkisi
The assosiation between rheumatoid arthritis and ankylosing spondilitis with hepatitis B and C viruses
- Tez No: 282044
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: RA ve AS hastalıkları ile HBV ve HCV virüslerinin etiyopatogenez, birliktelik, ayırıcı tanı ve tedavi aşamasında ilişkilerini incelemek.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya; 101 RA, 117 AS hastası dahil edildi. RA için 113, AS için 94 olgudan oluşan iki ayrı kontrol grubu oluşturuldu. Hasta kayıtları hepatit serolojisi yönünden retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm hastaların demografik özellikleri, hastalık süreleri, aldıkları tedavi protokolleri kayıt edildi. Hastalık aktivitesi yönünden akut faz reaktanları (ESR ve CRP) ve RF değerlerine bakıldı. Karaciğer enzimlerinden serum AST ve ALT değerlerine bakıldı. Tüm hastalar HBs Ag, HBs Ab, Anti-HCV yönünden tarandı. HBs Ag pozitif hasta kayıtlarında; HBe Ag, HBe Ab, HBc Ag, HBc Ab, HBV-DNA sonuçlarına bakıldı. Anti-HCV pozitif hasta kayıtlarında, HCV-RNA sonuçlarına bakıldı. Her parametredeki pozitiflik oranı RA, AS ve kontrol grupları ile kıyaslandı.Bulgular: RA ve AS'li hastalarda ortalama yaş sırasıyla 51.9 ± 12.6 ve 38.4 ± 11.1 yıldı. RA grubunda HBs Ag pozitifliği %1.9 (2/101) idi. HBs Ag veya HBs Ab pozitifliği yönünden; RA grubu, kontrol grubu ile kıyaslandığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. HBs Ag veya HBs Ab'nin birindeki pozitiflik HBV virüsü ile karşılaşma olarak değerlendirildi. HBs Ag veya HBs Ab'nin birindeki pozitiflik % 37.6 (38/101) idi. RA grubu, kontrol grubu ile kıyaslandığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.RA grubunda anti-HCV pozitifliği %0.9 (1/101) idi. Anti-HCV pozitifliği yönünden; RA grubu, kontrol grubu ile kıyaslandığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.AS hasta grubunda HBs Ag pozitifliği %6 (7/117) idi. HBs Ag veya HBs Ab pozitifliği yönünden; AS grubu, kontrol grubu ile kıyaslandığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. HBs Ag veya HBs Ab'nin birindeki pozitiflik %46.1 (54/117) idi. AS grubu, kontrol grubu ile kıyaslandığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.AS grubunda anti-HCV pozitifliği %0.8 (1/117) idi. Anti-HCV pozitifliği yönünden; AS grubu, kontrol grubu ile kıyaslandığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Sonuç: RA ve AS hastalıkları etiyopatogenez, ayırıcı tanı, birliktelik ve de tedavi protokolünün belirlenmesi açısından HBV ve HCV virüsleri ile sıkı ilişki içindedir. Yaptığımız çalışmada bu ilişkinin aydınlatılmasını amaçladık. Bu konuda yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To study the RA and AS diseases with HBV and HCV virüses in dual with etiopatogenesis, concordance, differantial diagnosis, and treatment.Materials and Method: 101 RA, 117 AS patients were included in our study. Two different control groups composed of 113 person for RA group, 94 person for AS group. All patients records reviewed for serological status retrospectively. All patients examined for demographic characteristics, duration of disease and treatment regimens. For disease activity, serum ESR and CRP levels recorded. Hepatitis enzymes, serum AST and ALT values were recorded. HBs Ag, HBs Ab and anti-HCV screening were performed in all patients. All patients positive for HBs Ag assesed for HBe Ag, HBe Ab, HBc Ag, HBc Ab, HBV ?DNA. Anti HCV positive patients were tested for HCV-RNA parameter. All positive ratios compared with RA, AS and control groups.Results: Mean ages were 51.9±12.6 and 38.4±11.1 years in patients with RA and AS, respectively. HBs Ag prevelance of %1.9 (2/101) was found in RA group. There was no differ statistically in RA group compared with control group. Positive results in HBs Ag and/or HBs Ab were assesed as viral contact. HBs Ag and/or HBs Ab prevelance of % 37.6 (38/101) were found in RA group. There was no differ statistically in RA group compared with control group.Anti-HCV prevelance of %0.9 (1/101) found in RA group. There was no differ statistically in RA group compared with control group.HBs Ag prevelance of %6 (7/117) found in AS group. There was no differ statistically in AS group compared with control group. HBs Ag and/or HBs Ab prevelance of %46.1 (54/117) were found in AS group. There was no differ statistically in AS group compared with control group.Anti HCV prevelance of %0.8 (1/117) found in AS group. There was no differ statistically in AS group compared with control group.Conclusion: RA and AS diseases in dual with etiopatogenesis, concordance, differential diagnosis and treatment regimen are firmly assosiated with HBV and HCV viruses. We aimed to enlighten this assosiation. New studies are needed in this issue.