Tiroksinin nörosekresyon sistemi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 28205
  2. Yazar: MELİHA ŞENGEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN MURATHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
57 V- ÖZET Bu çalışmada, hipotalamus nöronları - hipofiz bezi tirotrop hücreleri - tiroid bezi üçlüsünün, negatif feedback yolu ile çalışmalarında, tiroid bezi hormonunun hipotalamus nöronlarının fonksiyonları üzerindeki dur durucu etkisi gözönüne alınarak, Triturus cristatus ' (Urodela-Amphibia) lara, tiroksin uygulanmış ve hipotalamus-nöral sistemin gösterdiği yapısal değişiklikler, ışık mikroskobu düzeyinde incelenmiştir. Genelde preoptik nukleusun hücreleri, büyüklükleri bir kriter olarak alındığında, küçük ve büyük nörosekresyon hücreleri diye gruplandırırlar. Tek doz tiroksin büyük boylarda daha belirgin olmak üzere, bütün preoptik nukleus hücrelerinde fonksiyon artışına neden olmuştur ve bu bireylerde, aksonlarla taşınan nörosekresyon materyali kısmen fazlalaşmıştır. 7 doz tiroksin alan bireylerde ise, preoptik nukleus hücreleri yine özellikle büyükleri olmak üzere, bir önceki gruptakilerden çok daha aktif hale dönüşmüşlerdir ve aksonlarla taşınan materyal daha da fazlalaşmıştır. Birinci grup deney bireylerinde bozulan nörosekresyon hücreleri olmakla beraber, bu grubun bireylerinde bozulan nörosekresyon hücrelerinin sayıları daha da fazlalaşmıştır. Hipotalamus - nöral sistemde görülen fonksiyon artışı, tiroksinin vücutta normal düzeyinin üstünde bulunduğu hallerde, hipotalamus - hipofiz bezi tirotrop hücreleri - tiroid bezi üçlüsünün negatif feedback yolunda, bir sapmaya neden olduğu ve tiroksin alan bireylerde yolun, larvalam fibilerde olduğu gibi, pozitif feedback mekanizması ile işlediğini düşündürür. Veriler ve literatür bilgilerine dayanarak, sonuçta da preoptik nukleus hücrelerinin tirotropin releasing hormonu üretebileceği görüşüne varılmış tır.
Özet (Çeviri)
58 VI- SUMMARY In this study, the inhibiting effect of the hormones of the thyroid gland on hypothalamic neurons has been considered in relation to the functionings through the negative feedback course of the trio - hypothala mic neurons, thyrotrophic cells of the pituitary gland, the thyroid gland -, and thyroxine was administered to Triturus cristatus (Urodela-Amphibia) and the structural changes occuring in the hypothalamus - neural system were examined in the light microscopical level. Cells of the preoptic nucleus are generally grouped as small and large neurosecretory cells when their size is taken as a criterium. A single dose of thyroxine has caused a functional Increase in all preoptic nucleus cells, the increase being more distinct in the case of larger cells; more over, in the same individuals neurosecretory material carried by the axons has partly increased. In the individuals administered 7 doses of thyroxine, preoptic nucleus cells have been trasformed to become much more active when compared with the previous group, again the change being more apparent in the larger cells, and the material transferred by the axons has notably increased. Although there has been a damage to the neurosecretory cells in the first group, the number of cells damaged in the latter group has notably exceeded the ones in the former group. When thyroxine is present in the body above the normal level, the functional increase observed in the hypothalamus - neural system causes a deviation in the negative feedback course of the trio - hypothalamus, thyrotrophic cells of the pituitary gland, the thyroid gland -. The case of59 individuals receiving thyroxine, as in the case of the larval amphibians, suggests that the course functions through positive feedback mechanism. In the light of the data and literature on this subject, it has been concluded that the preoptic nucleus cells may produce thyrotrophine releasing hor mone.