Kurbağa (Rana ridibunda) derisi zehir bezlerinin salgılama aşamalarına tiroksinin etkilerine ait yapısal ve ince yapısal bir çalışma
A Structural and ultrastructural study about the effects of thyroxine on to the secretion phases of the frog skin (Rana ridibunda) poison glands
  1. Tez No: 90629
  2. Yazar: MELİHA ŞENGEZER İNCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN MURATHANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Kurbağa (Rana ridibunda) Derisi Zehir Bezlerinin Salgılama Aşamalarına, Tiroksinin etkilerine Ait Yapısal ve ince Yapısal Bir Çalışma Bu çalışmada, Rana ridibunda derisindeki zehir bezlerinin salgılan adrenalin ile boşaltılarak, bezlerin salgılama aşamaları yönünden eşit koşullara gelmeleri sağlanmıştır. Birinci grup hayvanlara, boşaltılmayı takiben herhangi bir işlem uygulanmamıştır. İkinci gruptakilere ise tiroksin uygulanmıştır. Daha sonra her iki grubun bireylerinden belirli günlerde yapısal ve ince yapısal incelemeler ile TRH analizlerinin yapılması için dorsal deri örnekleri alınmıştır. Kontrol grubunda, adrenalin ile boşaltılmış zehir bezleri, yaklaşık 24'er günlük sikluslar izleyerek dolarlar ve 60 günlük deney süresince bu sikluslar ardarda tekrarlanırlar. Bütün bezler saptanan 24 günlük süreye, aynı zamanda uyum göstermezler. Az sayıdaki bazdan, salgılarım ihtiyaç halinde daha erken bir sürede, boşaltırlar ve bu salgı, ihtimal düzenleyici molekülleri içermektedir. Deri TRH (Tirotropin salgılatıcı hormon) değeri de, 60 günlük sürede dalgalanmalar göstermiştir. Bu dalgalanmalar, bezlerin 24 günlük salgı materyali ile dolma süresi ile uyum içindedir. Tiroksinin tek dozu zehir bezlerinde salgı üretimini uyardığı halde, 4 doz (kronik doz) bezin sentezinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir. Baskılayıcı etkisi yanısıra kronik doz, zehir bezlerinde yapısal bozukluklan da meydana getirir. Ancak tiroksin, hücre farklılaşması üzerindeki etkisi nedeniyle de, salgı epitelinin yenilenmesinde iş gören hücrelerin sayılannda artışa neden olup, yeni bezlerin oluşumunu da uyarır. Deneyli grupta, deri TRH analizi sonuçlan da, tek doz hormonun, TRH değerindeki artışa, 4 dozun ise bir azalmaya neden olduğunu göstermektedir. x* ^*flmtfuı**!Sf
Özet (Çeviri)
SUMMARY A structural and ultrastructural study about the effects of thyroxine onto the secretion phases of the frog skin (Rana ridibunda) poison glands In this study, contents of the poison glands in Rana ridibunda skin are discharged by treating them with adrenaline and it is provided that all the glands come to the same condition in terms of secretion phases. First group of animals are not treated with any chemical after being discharged. However, second group of animals are treated with thyroxine. Then, dorsal skin samples from both group members are obtained in specific time intervals for the structural and ultrastructural studies and TRH analyses. Poison glands, discharged with the treatment of adrenaline, in the control group are found to be full in every 24 days of cycles and these cycles are repeated in the 60 days of experimental time duration. It is also found mat not all these glands obey to this 24 days of cycle period at the same time. A few glands discharge their secretion in a shorter time period when they need to do so and secretory content probably contains regulative molecules. Skin TRH (Thyrotropin Releasing Hormone) amounts show fluctuations within 60 days of time period. These fluctuations are consistent with the 24 days of filling time period of glands. Although one dose of thyroxine (T4) stimulates the secretory production in poison glands, four-doses of it (chronic dose) has a supressing effect in the synthesis. Chronic dose also causes structural defects in poison glands as well as suppressing effect. However, thyroxine also stimulates the creation of new glands and the increase of the cells that are involved in the renewal of the secretory epithelium due to its effect on the differentiation of the cells. In the experimental group, according to the skin TRH analyses, one dose of hormone treatment causes an increase in the TRH amount whereas four-doses of hormone treatment causes a decrease in the TRH amount XX