Deneysel kornea neovaskülarizasyonunda bevacizumab ve deksametazonun etkinliği
Effectiveness of bevacuzimab and dexamethasone on experimental corneal neovascularization
  1. Tez No: 282064
  2. Yazar: SEDAT AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kornea neovaskülarizasyonu; sızıntı, enflamasyon ve skarlaşmaya yol açarak korneanın şeffaflığının ve görmenin kaybına neden olan yeni damarların oluşumudur. Etiyolojisinde kronik hipoksiye ya da enflamasyona yol açan pek çok hastalık vardır. Tedavide başlıca kortikosteroidler, nonsteroid antiinflamatuarlar, VEGF inhibitörleri ve çeşitli cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Çalışmamızda, deneysel olarak oluşturulan kornea neovaskülarizasyonuna subkonjonktival ve topikal yolla bevacizumabın ve topikal deksametazonun etkilerini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya ratların sol gözleri alındı. Gümüş nitrat-potasyum nitrat ile kimyasal koterizasyon uygulandı. Kontrol grubu tedavisiz bırakıldı. İkinci grupta topikal deksametazon günde iki kez damlatıldı. Üçüncü grupta 0,1 ml 2,5 mg bevacizumab subkonjonktival yolla bir kez yapıldı. Dördüncü grupta bevacizumab topikal 25mg/ml günde iki kez damlatıldı. Beşinci grup 0,1 ml 2,5 mg bevacizumab subkonjonktival bir kez yapıldı ve topikal 25mg/ml bevacizumab günde iki kez damlatıldı.10 günlük tedaviden sonra deneklerin korneaları mikroskop altında muayene edildikten sonra enükleasyon yapıldı. Hematoksilen-eosin, Masson trikrom ve immünohistokimyasal boyamalar yapıldıktan sonra, histopatolojik olarak değerlendirildi.Deneklerin incelenmesinde, bevacizumab uygulanan gruplarda topikal deksametazon ve kontrol gruplarına göre korneal neovaskülarizasyonda istatiksel olarak anlamlı düzeyde azalma olduğu saptandı. Ancak bevacizumab uygulanan üç grup arasında istatiksel olarak anlamlı düzeyde fark görülmedi. Ayrıca topikal deksametazon uygulanan grupta kontrol grubuna göre korneal neovaskülarizasyonda istatiksel olarak anlamlı düzeyde azalma olduğu saptandı. Masson trikrom boyama ile kontrol grubunda epitel altındaki bölgede, şiddetli ödem, kollajen liflerde belirgin düzensizlik ve ayrılma gözlendi. Topikal deksametazon ile tedavi edilen grupta bulguların şiddeti kontrol grubuna göre daha hafif olarak saptandı. Bevacizumabın kullanıldığı gruplarda ise kollajen lifler düzenli olup, bu alanlarda belirgin bir ödem gözlenmedi.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kornea, Neovaskülarizasyon, Bevacizumab, Deksametazon, Masson Trikrom.
Özet (Çeviri)
Corneal neovascularization; causing leak, inflammation and scarring of the cornea, causes loss of transparency of the cornea and vision loss of the formation of new vasculer structure. Chronic hypoxia or inflammation in the etiology of many diseases has led to. Mainly, corticosteroids, nonsteroid antiinflammatory drugs, VEGF inhibitors and various surgical methods are being used for treatment. In our study, our goal is to evaluate the effects of subconjunctival bevacizumab, topical bevacizumab and topical dexamethasone in experimentally created corneal neovascularization.The left eyes of 30 rats were included in the study. Chemical cauterization with silver nitrate and potassium nitrate was applied. The control group was left untreated. The second group, topical dexamethasone was administered twice a day. The third group was 0,1 ml, 2,5 mg of bevacizumab subconjunctival route once. The fourth group of topical 25mg/ml bevacizumab administered twice a day. The fifth group was 0,1 ml, 2,5 mg of bevacizumab once a subconjunctival and topical 25mg/ml bevacizumab was administered twice a day.The subjects corneas were examined under a microscope after treatment 10 days. Enucleation was performed. Hematoxylin-eosin, Masson's trichrome and immunohistochemical staining has been made, for histopathological evaluation. Examination of the subjects, statistically significant decrease was observed in corneal neovascularization in the groups treated with bevacizumab than the topical dexamethasone and control groups, but no statistically significant difference was observed between the three groups treated with bevacizumab. In addition, statistically significantly decrease was observed in corneal neovascularization in the group treated with topical dexamethasone group than the control group. Masson's trichrome staining in the control group in the region below the epithelium, severe edema, collagen fibers were observed in apparent disorder and separation. Topical dexamethasone-treated group than in the control group, the severity of symptoms were less severe. Collagen fibers are organized groups that used bevacizumab, a marked edema was observed in these areasKEYWORDS: Cornea, Neovasculation, Bevacizumab, Dexamethasone, Masson