Yüksek yağlı diyetin rat karaciğeri üzerine etkileri
High fatty diet effects on rat liver
- Tez No: 282068
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada yüksek yağlı diyetin rat karaciğeri üzerine etkilerinin ve kilo alımındaki rolünün incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla 30 adet Wistar Albino rat 4 gruba ayrıldı .1.16 haftalık yüksek karbonhidratlı diyet grubu (K16)2.16 haftalık yüksek yağlı diyet grubu (D16)3.20 haftalık yüksek karbonhidratlı diyet grubu (K20)4.20 haftalık yüksek yağlı diyet grubu (D20) grupları oluşturuldu.Yüksek yağlı diyet; %60 yağ (1/3 kanola, 1/3 margarin, 1/3 ayçiçek yağı), %20 protein ve %20 karbonhidrattan, yüksek karbonhidratlı standart diyet; %69 karbonhidrat, %20 protein ve %11 yağdan (margarin) oluşturuldu.Deney boyunca her hafta ratların vücut ağırlıkları ölçüldü. 16. hafta ve 20. hafta sonunda ratlara servikal dislokasyon uygulanarak, biyokimyasal inceleme için kardiak kan alındı. Karaciğer ve epididimal yağ alınarak ağırlıkları ölçüldü. Karaciğerler ışık mikroskobik inceleme için takip edilerek hematoksilen-eozin, gomori trikrom boyaları yapıldı. ?-SMA ve TGF-ß primer antikorları kullanılarak immunohistokimyasal inceleme yapıldı. Kanda glukoz, albumin, insülin, trigliserid, total kolesterol, HDL, LDL, VLDL, LDH, ALT, AST bakıldı.Vücut ağırlığı, karaciğer ağırlığı ve epididimal yağ ağırlığı karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı farklılık görülmedi. Biyokimyasal analiz sonucunda 16 haftalık yüksek karbonhidrat grubunda LDH, 20 haftalık yüksek karbonhidrat grubunda ALT anlamlı olarak yüksek bulundu. Histolojik incelemede ise tüm gruplarda portal alanda fibrozis, inflamasyon, steatozis bulguları görülmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. İmmunohistokimyasal incelemede de tüm gruplarda ?-SMA ve TGF-ß tutulumu benzer bulundu.Sonuç olarak bu çalışma göreceli olarak omega-9'dan zengin yüksek yağlı diyetle karşılaştırıldığında yüksek karbonhidratlı beslenmenin karaciğer hasarına ve yağlanmaya yol açtığını, kilo alımı açısından anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Bundan yola çıkarak diyetteki karbonhidratları kısıtlayarak ve yüksek oranda omega-9 içeren zeytinyağı, kanola ve fındık yağı miktarı arttırılarak karaciğerin korunabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate effects of high fat diet on rat liver and weight gain. By this purpose 30 Wistar Albino rats were divided into 4 groups.1.High carbonhydrate diet group for 16 weeks (K16)2.High fatty diet group for 16 weeks (D16)3.High carbonhydrate diet group 20 weeks (K20)4.High fatty diet group 20 weeks (D20)High fatty diet; %60 fat (1/3 canola, 1/3margarine, 1/3 sunflower oil), %20 protein, %20 carbohydrate and high carbohydrate control diet; %69 carbohydrate, %20 protein and %11 margarine was composed.During study, rat body weights were measured every week. At the end of 16th and 20th week servical dislocation was applied to rats and for biochemical investigation blood sample was taken. Liver and epydidimal fat weight was measured. For light microscope investigation liver were followed and stained by hematoxilen-eozin and gomori tricrom. Using by ?-SMA and TGF-ß primer anticors immunohistochemical investigation was done. Glucose, albumin, insulin, triglyceride, total cholesterol, HDL, LDL, VLDL, LDH, ALT, AST in the blood were detected.There weren?t any significant differences between groups as compared to body weight, liver weight and epididymal fat weight. At the result of biochemical analysis, LDH in 16 weeks high carbohydrate diet and ALT in 20 weeks high carbonhydrate diet was significant higher than high fatty diet groups. In histological research, even though fibrosis, inflamation, steatosis findings observed at portal area of all groups, there wasn?t significant statistical differences. Similar to this, ?-SMA and TGF-ß accumulation in all groups were similar interms of immunohistological investigation.In conclusion; this study showed that comparing to relatively high fatty diet rich with omega-9, high carbonhydrate feeding caused liver injury and anointment and there wasn?t significant differences in terms of weight gain. By this way, we think that decreasing of carbonhydrate and increasing amount of olive oil, canola oil and hazelnut oil at which containing omega-9 in diet, liver can be protected.