Genel cerrahi hastalarında LMA-Fastrach içinden entübasyon veya laringoskopi ile endotrakeal entübasyonun hemodinamik yanıt üzerine etkilerinin karşılaştırılması.
The comparison of the effects of endotracheal intubation with LMA-Fastrach or endotracheal intubation with laryngoscopy on hemodynamic response in general surgery patients.
  1. Tez No: 282088
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGÜR CIRIK
  3. Danışmanlar: DR. HAYAL TEZEL KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamıza, elektif cerrahide, endotrakeal entübasyon gerektiren 18-60 yaşları arasında, fizik durumu ASA I-II olan 80 hasta rastgele 2 grup `a ayrıldı.Tüm hastalara premedikasyon amacıyla 0,02mg /kg IV midazolam verildi. Operasyona başlamadan önce KAH, SAB, DAB, OAB ve periferik SpO2 değerleri kaydedilip bazal değerler olarak belirlendi. Grup L (n=40) laringoskopi grubu, Grup I (n=40) fastrach grubu olarak tanımlandı.Hastalara %100 oksijen ile preoksijenizasyonu takiben anestezi indüksiyonu 5- 7mg/kg tiyopental Na ve 1?gr/kg fentanil ile sağlandı. Rokuronyum 0,5mg/kg ile kas gevşemesinin ardından endotrakeal entübasyon yapıldı. Her iki grupta da endotrakeal entübasyonun kaçıncı denemede ve kaç saniyede yapıldığı kaydedildi. Anestezi idamesinde her iki grupta da % 50 O2 %50 N2O ve %1 sevofluran kullanıldı.Hastaların midazolam premedikasyonundan sonra sistolik, diyastolik ve ortalama kan basınçları (SAB,DAB,OAB) kalp atım hızları (KAH) ve SpO2 bazal değerleri , anestezi indüksiyonundan önce ve entübasyonu takiben 1.dk ,5.dk larda ölçüldü. Hastaların tümüne ilaçlar kesilmeden 5 dk önce IV tramadol 1mg/kg yapıldı. Anestezik gazlar ameliyat bitiminden 5 dakika önce kapatılarak hastalara %100 oksijen solutuldu. Spontan solunum hareketi başlayınca kas gevşeticinin etkisi neostigmin 0,02mg/kg, atropin 0,01mg/kg ile geri döndürüldü.Hastalar ekstübasyon sonrası derlenme odasına alındılar. Postoperatif 15. dakikada boğaz ağrısı ve ses kısıklığı sorgulandı. Faringolaringeal morbidite kontrolü için boğaz ağrısı ve ses kısıklığı 4 puanlı skala ile değerlendirildi.Çalışmamızın istatistiksel analizleri GraphPad Prisma V.3 paket programı ile yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra grupların tekrarlayan ölçümlerinde tekrarlayan varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Newman Keuls çoklu karşılaştırma testi, ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi , nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi, nitel verilerin tekrarlayan ölçümlerinde Mc.Nemar's testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the effects of the endotracheal intubation with LMA-Fastrach and endotracheal intubation with laryngoscopy on hemodynamic response in general surgery patients. A total of 80 patients between 18-60 years old with ASA I-II at general surgery clinic were included into the study. These patients were randomly classified into two groups. Midozalom 0.02mg/kg was given to all patients for premedication. Before the operation, CAD, SAP, DAP, MAP and peripheral SpO2 values were recorded as baseline values. Group L (n = 40) and Group I (n = 40) were defined as laryngoscopy group and Fastrach group respectively.Following the preoxygenation of the patients with 100% oxygen, the anaesthesia induction was maintained with 5 - 7mg/kg thiopental sodium and 1?gr/kg fentanyl. After muscle relaxation with rocuronium 0.5 mg / kg, endotracheal intubation was performed. For maintenance of anesthesia, 50% O2, 50% N2O and 1% sevoflurane was used in both groups. Systolic, diastolic and mean blood pressures (SAP, DAP, MAP), heart rate (HR) and SpO2 baseline values of the patients were measured after midazolam premedication. They were also measured before induction of anesthesia , in the 1.min and in the 5.min following the intubation .1mg/kg IV tramadol was given to all patients for 5 minutes before stopping the medications.Sore throat and hoarseness were recorded on 15th minute after operation. Pharyngolaryngeal for morbidity control of a sore throat and hoarseness were evaluated with 4-point scale for the control of pharyngolaryngeal morbidity.The statistical analysis of the study was performed with GraphPad Prisma V.3 package program.