Maltepe Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran hastaların ön segment fotoğraflarının pterjium yönünden taranması
Screening of the anterior segment photograph's of the patients attended to Maltepe University Depertment of Opthalmology for pterygium
- Tez No: 282105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM FIRAT HELVACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüzyıllardır pterjium etiyolojisi, patogenezi ve tedavisi konusunda göz hekimleri arasında tartışmalar süregelmiş ve günümüzde halen bu konularda kesin bir sonuca ve fikir birliğine varılamamıştır. Etiyolojisi hala tam olarak bilinmemekle birlikte, son yıllarda daha çok ultraviyole ışınına bağlı limbal kök hücre değişiklikleri üzerinde durulmaktadır. Ülkemizde belirli bölgeleri ve tüm toplumu kapsayan epidemiyolojik çalışmalar göz hastalıkları konusunda yok veya yetersiz denecek kadar azdır. Bu çalışma, İstanbul ilinde belirli bir bölgedeki pterjium prevalansını, yaş ve cinsiyetle ilişkisini, yaş ve cinsiyetin hastalığın şiddeti üzerindeki rolünü açıklamaya yönelik olarak planlanmıştır.Bu çalışma T.C. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu tarafından MAL.ÜN.KAEK/MEG.27.2011/23 no ile kabul edildi. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde gerçekleştirilen bu retrospektif çalışmada, polikliniğimize 01.01.2009 ve 31.12.2009 tarihleri arasında başvuran 30 yaş ve üzerindeki tüm hastalar dâhil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet ve özgeçmiş özellikleri, non-midriyatik fundus kamera (VK-2, Kowa Optimed, Tokyo, Japonya) ile alınmış olan ön segment fotoğrafları, biomikroskopik göz muayenesi bulguları (pterjium varlığı/ yokluğu açısından) değerlendirildi. Pterjium tespit edilen hastalar 30-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70-79 ve 80+ yaşlardan altı gruba ayrılarak yaş, cinsiyet, göz tutulumu, pterjium lokalizasyonu (yerleşimi ve tarafı), pterjiumun limbustan uzaklığı, pterjium evresi ve göz rengi açısından değerlendirildi.Bu çalışmanın sonunda, pterjiumun tüm yaş grupları için prevelansının %2.98 olduğu; yaş arttıkça pterjium görülme sıklığının arttığı; erkek populasyonda tüm yaş gruplarında %2.59, kadın populasyonda ise tüm yaş gruplarında %3.67 oranında gözlendiği; 40-49 yaş grubunda ve 70-79 yaş grubunda bayanlar lehine, 80 ve üstü yaş grubunda ise erkekler lehine anlamlı bir prevelans farkı mevcut olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca, pterjiumun %75.4 hastada tek tarafta, %24.6 hastada ise çift tarafta; %50.6 hastada sağ gözde, %49.4 hastada sol gözde görüldüğü, tek ya da çift gözde görülme ile sağ ya da sol gözde görülmenin cinsiyetten etkilenmediği ortaya konulmuştur. Pterjium, hastaların %98'inde nazal bölgede iken %2'sinde temporal bölgede idi. Hastaların %59.9' u Evre 2 pterjium ile uyumlu idi. Pterjiumun limbustan uzaklığı en fazla 60-69 yaş grubunda, en az da 40-49 yaş grubunda gözlendi. Hastanın göz renginin pterjium gelişimi üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
For centuries etiology, pathogenesis, and management of pterygium have been continually debated among opthalmologists, and even today a definitive conclusion, and consensus on these issues could not be reached. Although its etiology is still not known completely, in recent years alterations in limbal root cells secondary to exposure to ultraviolet light have been increasingly emphasized. In our country, epidemiologic studies related to eye diseases, encompassing predetermined regions or whole population are lacking or in inadequately scarce numbers. This study was planned to explain the prevalence of pterygium in a particular district of Istanbul, its association with age, and gender, and the impact of the latter two parameters on the severity of the disease.This study was approved by the Local Ethics Committee of TR, Maltepe University, School of Medicine with the registration code MAL.ÜN.KAEK/MEG.27.2011/23. All patients aged ? 30 years referred to our outpatient clinics between 01.01.2009, and 12.31.2009 were included in this retrospective study realized in the Department of Opthalmology. Age, gender, personal medical histories, anterior segment photos taken by non-mydriatic fundus camera (VK-2, Kowa Optimed, Tokio, Japan), findings of biomicroscopic eye examination (with respect to absence/presence of pterygium) were evaluated. Patients with established pterygium were divided in six groups based on their ages (30-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70-79, and > 80 years of age) , and their ages, gender, eye involvement, location, laterality, and stage of pterygium, distance of pterygium from limbus, and eye colours of the patients were evaluated.At the termination of this study it was revealed that the prevalence of pterygium for all age groups was 2.98 % with an increasing incidence with aging. It was also observed that in all age groups its incidence in male, and female population was 2.59, and 3.67 %, respectively. Besides, a significant difference was detected in its prevalence favouring female patients in 40-49, and 70-79, and male patients in ? 80 age groups, respectively. In addition, pterygium was seen in one (75.4 %) or both eyes. (24.6 %) preferring right or left eye in 50.6, and 49.4 % of the patients, respectively. Its occurrence in one or both eyes was not influenced by gender of the patients. Pterygium was in nasal or temporal region in 98 %, and 2 % of the patients respectively. The disease state in 59.9 % of the patients was consistent with Stage 2 pterygium. The distance of pterygium from limbus was observedly greatest in 60-69, and at a minimum in 40-49 age groups. A statistically significant impact of eye colour of the patient on the development of pterygium was not disclosed.